Niedługo w Łomży zawyją syreny. Dlaczego?

i

Autor: fot. pixabay.com/Niedługo w Łomży zawyją syreny. Dlaczego?

ważne daty

Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Trójmieście zawyją syreny

2023-08-01 12:30

W tym roku mija 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości upamiętniające odbędą się we wtorek, 1 sierpnia, na które w Gdańsku zaprasza m.in prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz. Tego dnia w mieście zawyją też syreny.

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym stolicę Polski wojskom niemieckim. Powstanie zorganizowała Armia Krajowa w ramach akcji "Burza".

Walki trwały przez 63 dni. Bilans był tragiczny: zagłada stolicy i śmierć co najmniej 150 tys. cywilnych mieszkańców oraz 16 tys. powstańców. 

Pomorskie. Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania

Uroczystości rocznicowe w całym kraju odbywają się 1 sierpnia o godz. 17.00, czyli w Godzinę W, kiedy Powstanie Warszawskie się rozpoczęło. 

Zgodnie z decyzją wojewody pomorskiego, we wtorek o godz. 17 w ramach upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe.

Wojewódzkie obchody odbędą się o godz. 15 na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W trakcie uroczystości złożony zostanie meldunek Dowódcy Garnizonu Gdańsk komandorowi Tomaszowi Laskowskiemu, odegrany zostanie Marsz Generalski, hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej i pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego. Podczas wydarzenia odbędą się także przemówienia okolicznościowe oraz zostaną złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego.

Gdańskie obchody rozpoczną się o godz. 17 przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku.

Pomorskie. Dworzec Główny w Gdańsku w końcu otwarty! Tak wygląda po remoncie