Pomorskie/ Akt oskarżenia ws. działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Co najmniej przez siedem miesięcy szpiegował dla Rosji! Sprawdzał działania służb

Niepokojące!

Od początku roku szpiegował dla Rosji! Sprawdzał działania służb

2023-09-01 12:10

W marcu 2023 roku zatrzymano obywatela obcego państwa, który w Polsce przebywał co najmniej od stycznia. Szpieg pozyskiwał i gromadził informację o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działalności służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Grozi mu 10 lat więzienia.

O sprawie szpiega, który przekazywał informacje Rosjanom informuje nas Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Uzyskane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej. Jak ustalono, zatrzymany został nakłoniony do podjęcia działań szpiegowskich w Polsce. Zlecone przez rosyjską służbę zadania wykonywał co najmniej od stycznia 2023 roku - wyjaśnia prok. Wawryniuk. "Działalność" podejrzanego została przerwana w marcu. Mężczyzna z innego kraju trafił do aresztu.

Gdańsk: Szpiegował dla Rosji. Grozi mu 10 lat więzienia

Za zarzucane przestępstwa mężczyźnie grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Jest to kolejne postępowanie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku dotyczące działalności na rzecz służby wywiadowczej Rosji, zakończone aktem oskarżenia - podsumowuje prokurator Wawryniuk. O sprawie mężczyzny, który przez lata mógł działać na terenie naszego kraju pisaliśmy w tym miejscu. Tego typu historie są bardzo niepokojące, m.in. ze względu na wojnę, która toczy się za naszą granicą. 

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym profilu na Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Quiz o PRL. Służba wojskowa

Pytanie 1 z 10
Uzupełnij: „Wojsko, wojsko, maszeruje wojsko”…