Pomorskie: Bardzo niebezpiecznie na drogach! "Zagrożenie zdrowia i życia"

IMGW ostrzega przed oblodzeniami
Autor: zdenet / pixabay.com IMGW ostrzega przed oblodzeniami

Przymrozki, a nawet przejściowe opady śniegu, mimo początku kalendarzowej wiosny! Na Pomorzu "kwiecień - plecień" daje o sobie znać. Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Kierowcy z Trójmiasta i okolic muszą zachować szczególną ostrożność. Ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej do jutrzejszego poranka mają obowiązywać we wszystkich powiatach w regionie.

Po Wielkanocy zima niespodziewanie wróciła na Pomorze. - W ciągu dnia, zwłaszcza w drugiej połowie dnia, na terenie całego województwa wystąpiły opady deszczu ze śniegiem, mokrego, szybko topniejącego śniegu, krup śnieżnych, a lokalnie deszczu. Od godzin wieczornych wartość temperatury powietrza spadła poniżej 0 stopni Celsjusza, powodując oblodzenie mokrych nawierzchni dróg i chodników. O godzinie 19:00 odnotowano pierwsze ujemne wartości temperatury powietrza, na Pojezierzu Kaszubskim było to -0,1 stopnia, a od godziny 22:00 ujemne wartości temperatury notowane były już na wszystkich nienadmorskich stacjach pomiarowych. Najniższe wartości temperatury odnotowano we wschodniej części województwa: w Prabutach -3,4 stopnia, w Kmiecinie koło Nowego Dworu Gdańskiego -2,2 stopnia, a na Pojezierzu Kaszubskim (w Kościerzynie) odnotowano -2,2 stopnia Celsjusza. Przy gruncie najniższą wartość temperatury zmierzono w Kościerzynie, dokładnie -4,7 stopnia Celsjusza - tłumaczy synoptyk Krzysztof Woźniak z IMGW.

Dziś również obowiązują ostrzeżenia pogodowe dla województwa pomorskiego. - Miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -3 stopni, przy gruncie do około -5 stopni Celsjusza - czytamy w aktualnym komunikacie. Najniższe wskazania termometrów spodziewane są oczywiście w nocy.

O czym mówi alert pierwszego stopnia IMGW? - Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne - ostrzegają eksperci.

Tak jeżdżą kierowcy Kaczyńskiego. Szokujące zachowanie mogło się skończyć tragicznie
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE