Mierzeja Wiślana

i

Autor: Paweł Kicowski/Super Express

Historyczny moment

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. "Ataki są podszyte wielkim złem" [ZDJĘCIA]

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma miejsce w sobotę (17.09.2022 r.). Na to wydarzenie przybyli ludzie z całej Polski. Obecny na miejscu fotoreporter "Super Expressu" donosi, że pojawili się chociażby goście z Krakowa. - Każda wielka inwestycja wiąże się z tym, że jest ona atakowana; powody są różne, ale wiele z nich, to także powody podszyte wielkim złem - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zobaczcie zdjęcia na portalu se.pl.

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Historyczny moment

Kanał na Mierzei Wiślanej jest otwierany w sobotę (17 września 2022 rou). Dzień później kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry w tym samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg - także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. Rządzący podkreślają, że z chwilą uruchomienia kanału Polska zerwie z dominacją Rosji w regionie. Statki zyskają swobodny dostęp do wszystkich portów Zalewu Wiślanego i - co najważniejsze - do portu morskiego w Elblągu. Dla Elbląga, Warmii i całej Polski Wschodniej otworzą się nowe możliwości rozwojowe - wskazują przedstawiciele rządu. Zobaczcie pierwsze zdjęcia w naszej galerii!

Śledź relację na żywo: Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. O której rozpoczną się uroczystości? [RELACJA NA ŻYWO]

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Co się dzieje w Skowronkach?

Na uroczystość przybywają ludzie z całej Polski. Z flagą widzimy ekipę z Krakowa - przekazuje nam współpracownik "Super Expressu", który jest obecny na miejscu. Są to najczęściej osoby, które z entuzjazmem podchodzą do otwarcia kanału.

- Każda wielka inwestycja wiąże się z tym, że jest ona atakowana; powody są różne, ale wiele z nich, to także powody podszyte wielkim złem. Państwo, które rozumie swój potencjał, swoją historię i swoje znaczenie, nie może sobie pozwolić na to, by być państwem zależnym, nie może sobie pozwolić na to, by ktoś inny decydował o jego ważnych, strategicznych sprawach. Tak było przez cały ten ogromnie trudny okres od 1945 roku, kiedy wpłynąć tutaj na Zalew Wiślany nie można było bez de facto zgody rosyjskie - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości, z udziałem najważniejszych polityków w kraju!

Sonda
Czy przekop Mierzei Wiślanej to potrzebna inwestycja?
Postęp prac na przekopie Mierzei Wiślanej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE