Paweł Adamowicz

i

Autor: Facebook / Paweł Adamowicz Wzruszające wyznanie ojca Adamowicza. Tak się z nim pożegnał

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Znamy szczegóły uroczystości! Kiedy i gdzie odbędzie się ceremonia? [MIEJSCE I DATA]

2019-01-16 12:30

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę (19 stycznia) w Bazylice Mariackiej. Tam zostanie pochowany prezydent Gdańska. Poznaliśmy pełny harmonogram uroczystości.

Szczegóły uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza. ZOBACZ WIDEO:


Aktualizacja (17 stycznia - godzina 14:00): Najnowsze informacje:

>>> Pogrzeb Pawła Adamowicza. Wiemy, którędy przejdzie kondukt żałobny i gdzie staną telebimy [AKTUALIZACJA]
>>> Gdańsk: Darmowa komunikacja miejska przez dwa dni. Na pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza dojedziemy bez biletu [SZCZEGÓŁY]
>>> Pogrzeb Pawła Adamowicza. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki wezmą udział w uroczystości

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Kiedy i gdzie?

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę (19 stycznia). Informację przekazała we wtorek Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy gdańskiego ratusza. Szczegóły dotyczące miejsca, charakteru oraz organizacji ceremonii zostały przedstawione dziennikarzom na konferencji prasowej w środę po godzinie 11:00.

Szczegółowe informacje przekazała Aleksandra Dulkiewicz, komisarz Gdańska.

- Drodzy Państwo. Przede wszystkim dziękuję, bo czuję, że ten testament prezydenta, jego słowa, one się spełniają - powiedziała Dulkiewicz. - Organizatorem uroczystości pogrzebowych będzie miasto Gdańsk, oczywiście przy udziale rodziny - dodała. Poniżej przedstawiamy wszystkie informacje.

Jutro (17 stycznia) o godzinie 15:00 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa z udziałem radnych wszystkich kadencji od 1990 roku. Tego dnia od 17:00 trumna wystawiona zostanie na 24 godziny w Europejskim Centrum Solidarności. Od wczoraj (15 stycznia) jest tam księga kondolencyjna i będzie tak długo, jak to potrzebne. Księga w Urzędzie Miejskim ma pozostać do piątku (18 stycznia), do godziny 20:00.

W piątek o godzinie 17:00 wyruszy pochód ulicami Gdańska, który odprowadzi prezydenta z ECS do Bazyliki Mariackiej. Do północy będzie możliwość pożegnania. W sobotę o 12:00 odbędzie się msza święta w Bazylice Mariackiej. Odprawi ją abp metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej. Do północy będzie można pożegnać Pawła Adamowicza.

Zamiast składania kwiatów i zniczy wolontariusze we wszystkich wspomnianych miejscach zbierać będą datki na Hospicjum im. ks. Dutkiewicza i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. - Proszę nie przynosić kwiatów i zniczy - brzmi apel rodziny prezydenta.

Informacja o szczegółach transmisji uroczystości zostanie podana później. W różnych miejscach Gdańska staną telebimy. Jeszcze nie wiadomo, kto z oficjeli weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych. Rodzina jest w trakcie rozmów z premierem Morawieckim.

W piątek i sobotę komunikacja miejska będzie bezpłatna.

Żałoba narodowa w dniu pogrzebu Pawła Adamowicza

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że dzień wyznaczony przez rodzinę na datę pogrzebu Pawła Adamowicza stanie się również dniem żałoby narodowej.

Zobacz także: Gdańsk: Księga kondolencyjna dedykowana Pawłowi Adamowiczowi. Gdzie można się wpisać?

Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz odszedł do wieczności w poniedziałek (14 stycznia). Zmarł w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Dzień wcześniej został zaatakowany przez nożownika na scenie WOŚP przy Złotej Bramie. Prezydent Gdańska miał 53 lata. Miastem rządził od 1998 roku.

Paweł Adamowicz nie żyje. ZOBACZ WSPOMNIENIE WIDEO:


Otwarty, aktywny i chętny do rozmów z mieszkańcami... Takiego Pawła Adamowicza zapamiętają gdańszczanie. Pełnił urząd prezydenta od ponad 20 lat. Zawsze starał się być blisko ludzi.

Paweł Bogdan Adamowicz był nie tylko politykiem i samorządowcem, ale również prawnikiem. Urodził się w 1965 roku w rodzinie ekonomistów. Jego rodzice byli przesiedleńcami z Wilna, a do Gdańska trafili w 1946.

W 1999 roku Adamowicz ożenił się z Magdaleną Abramską. Wspólnie wychowywali dwie córki: Antoninę i Teresę.

Od 1990 do 1993 roku Paweł Adamowicz był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego, a w latach 1994–1998 przewodniczącym rady miasta. Pełnienie tej funkcji przygotowało fundament przyszłemu prezydentowi Gdańska. Zaledwie 33-letni Adamowicz objął stanowisko w 1998 roku. Startował wówczas na radnego z listy AWS. W 2001 roku współtworzył regionalne struktury rodzącej się na Pomorzu Platformy Obywatelskiej.

W 2002 Adamowicz został wybrany na drugą kadencję w roli prezydenta Gdańska w bezpośrednich wyborach. W 2006 roku zagłosowało na niego już ponad 60 procent wyborców. Po czterech latach ponownie wygrał w pierwszej turze, a w 2014 roku pokonał w bezpośrednim starciu Andrzeja Jaworskiego. W 2018 założył Stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska" i ponownie stanął do wyborów samorządowych. Po raz kolejny uzyskał reelekcję, pokonując w drugiej turze Kacpra Płażyńskiego z PiS.

Atak nożownika na scenie podczas finału WOŚP

W niedzielę (13 stycznia) Paweł Adamowicz został zaatakowany przez Stefana W. na scenie przy Złotej Bramie w centrum miasta. Sytuacja miała miejsce w czasie odliczania do "światełka do nieba" z okazji 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Moment ataku na prezydenta Gdańska. Sprawca zadał trzy ciosy! ZOBACZ WIDEO:


- Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz - powiedział do mikrofonu napastnik zaraz po zadaniu prezydentowi Gdańska serii ciosów nożem. O opieszałości ochrony pisaliśmy w artykule Dźgnął prezydenta i... spacerował po scenie z nożem! Zobacz nagranie z ataku na Pawła Adamowicza [WIDEO].

Paweł Adamowicz przeżył pięciogodzinną operację, o czym informowaliśmy w artykule Koniec operacji Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska żyje! [AKTUALIZACJA]. Stan prezydenta miasta był jednak określany jako ciężki, a kolejne godziny miały okazać się decydujące. Niestety, Paweł Adamowicz zmarł.

Zobacz także: Paweł Adamowicz zebrał dla WOŚP ponad 5 tysięcy złotych. Święto przerwał brutalny atak

W poniedziałkowy wieczór (14 stycznia) tłumy zebrały się na ulicy Długiej w Gdańsku, by uczcić pamięć prezydenta miasta. Więcej informacji o wiecu znajdziesz w artykułach Gdańsk opłakuje prezydenta Pawła Adamowicza. Tłumy pod Neptunem, znicze pod sceną [ZDJĘCIA]Gdańsk: Mieszkańcy wspominają prezydenta Pawła Adamowicza oraz Ten moment wiecu był najbardziej wyjątkowy. "Wszyscy zamarli" [WIDEO]​.

Śmierć Pawła Adamowicza. Zobacz także:

>>> Zamach na prezydenta Gdańska! Paweł Adamowicz raniony nożem podczas finału WOŚP! [AKTUALIZACJA]
>>> Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł w wieku 53 lat
>>> Pogrzeb Pawła Adamowicza: Data i miejsce pochówku prezydenta Gdańska. Kiedy i gdzie odbędzie się ceremonia? [AKTUALIZACJA]​
>>> Paweł Adamowicz nie żyje. Jerzy Owsiak rezygnuje z szefowania fundacji WOŚP! [KONFERENCJA]​
>>> Morderca Adamowicza nie przyznaje się do winy. Co ustaliła prokuratura?​
>>> Świadek o ataku na Adamowicza: "Nagle zobaczyliśmy, że ktoś na scenie biega z nożem w ręku i triumfuje" [WIDEO]​
>>> Aleksandra Dulkiewicz wybrana komisarzem Gdańska! Przejmie obowiązki Pawła Adamowicza​
>>> Oficjalnie: PiS nie wystawi kandydata na prezydenta Gdańska
>>> Gdańsk opłakuje prezydenta Pawła Adamowicza. Tłumy pod Neptunem, znicze pod sceną [ZDJĘCIA]
>>> Gdańsk: Mieszkańcy wspominają prezydenta Pawła Adamowicza
>>> Ten moment wiecu był najbardziej wyjątkowy. "Wszyscy zamarli" [WIDEO]​
>>> Cała Polska żegna Pawła Adamowicza. Tak wyglądały wiece w dużych miastach [GALERIE ZDJĘĆ]
>>> Gdańsk: Młody Adamowicz przemawia do strajkujących. Zobacz wyjątkowe wspomnienie prezydenta [WIDEO]

Zarzut zabójstwa dla nożownika z Gdańska. ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki