Mapa poziomu szczęscia

i

Autor: Kartografia Ekstremalna Mapa poziomu szczęscia

Pomorze jest bardzo szczęśliwe? Sprawdź to zestawienie! [MAPA]

2015-05-27 13:15

Czy w Trójmieście i ogólnie na Pomorzu nie tak łatwo spotkać bardzo szczęśliwe osoby? Tak przynajmniej wynika z badań, przygotowanych przez World Values Survey, instytucję skupiającą naukowców z całego świata. Kilka lat temu sprawdzono, jak zadowoleni z życia są mieszkańcy wszystkich regionów w Europie. Co się okazało?

Generalnie im dalej na wschód Europy, tym trudniej spotkać osobę, które deklaruje, że jest "bardzo szczęśliwa". Ale podobnie rzecz ma się również z wieloma regionami Hiszpanii, Włoch, czy na przykład Grecji. Jak pokazuje badanie, opracowane przez World Values Survey, działającą od 1981 roku instytucję, skupiającą naukowców z całego świata, w takich rejonach odsetek "super szczęśliwych" ludzi waha się od 5 do 20 procent max. Sami oceńcie, czy to dużo i mało.

Inaczej rzecz ma się w Skandynawii, Wielkiej Brytanii czy na przykład we Francji. Opracowanie pokazuje, że przynajmniej z deklaracji tamtejszych mieszkańców powinny być to krainy mlekiem i miodem płynące. Z badania wynika, że w tych państwach są rejony, gdzie odsetek ludzi bardzo szczęśliwych przekracza 40 procent.

Jak wygląda w Polsce?

Najszczęśliwszy jest Śląsk (35-40 procent ludzi uważa się za bardzo szczęśliwych). Najbardziej marudni są mieszkańcy województwa łódzkiego (5-10% ludzi bardzo szczęśliwych).

A Pomorze? 15-20 procent mieszkających tu ludzi deklaruje, że są bardzo szczęśliwi. To dużo, czy mało? I czy gdyby takie badanie przeprowadzić w 2015 roku, to odsetek ten poszedłby w górę, czy w dół?

Opisywane tu badania były prowadzone w latach 2005-2008.

Badanie przypomniał niedawno profil Kartografia Ekstremalna:

Wszyscy widzieli, że w wyborach prezydenckich było widać zabory, więc będziemy dziś hipsterami i nie wrzucimy ani jednej...Posted by Kartografia ekstremalna on 26 maja 2015
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE