Dzieci w specjalnych kabinach w gdańskiej podstawówce. Takie budki to przyszłość?

2021-02-23 18:00 Martyna Łukaszewska pt

Morska Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Doby w Gdańsku stworzyła miejsca idealnie nadające się do nauki. Pomysł powstał z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami. Jak zapewniają nauczyciele, skorzystać będzie mógł każdy uczeń.

Specjalne kabiny zostały odpowiednio wygłuszone. Znajduje się w nich komputer, stolik i dwa komfortowe siedzenia. Co ważne, są zaopatrzone w klimatyzację z powłoką antybakteryjną, przez którą żaden wirus się nie przedostanie. Miejsce powstało z myślą o dzieciach, które wymagają nieco innych warunków do nauki. Teraz uczniowie będą mogli nabywać wiedzę w ciszy i spokoju.

Specjalne budki dla uczniów w gdańskiej szkole

W gdańskiej szkole takich budek jest aż cztery. Każda nosi nazwę jednego z miast, które znajdują się na szlaku rzeki Wisły: Gdańsk, Toruń, Warszawa i Kraków. Kabina ma nie tylko służyć do nauki, ale też do rekreacji. Gdy jest hałas podczas przerwy na korytarzu, dzieci potrzebujące specjalnych warunków nie muszą używać słuchawek wygłuszających. Mogą w tym czasie przebywać w specjalnej kabinie.

- Nasza szkoła jest naprawdę duża. Mamy aż 800 uczniów. Niektórzy z nich potrzebują specjalnych warunków edukacyjnych. Takimi uczniami są np. dzieci ze spektrum autyzmu, które bardzo źle reagują na hałas i zbyt dużą liczbę bodźców. Dlatego też potrzebowaliśmy jakiegoś pomieszczenia, które mogłoby sprawić, że pobyt w szkole podczas przerw i nie tylko stałby się dla nich bardziej komfortowy. Tak powstały specjalne kabiny wygłuszające - opowiada pani Aleksandra Musielak, wicedyrektor do spraw wychowawczych w Morskiej Szkole Podstawowej w Gdańsku.

Dla uczniów i nauczycieli jest to duży komfort. Budki służą często do nauki indywidualnej. Wcześniej nauczyciel wraz z uczniem, który potrzebował indywidualnych lekcji, musiał odbywać je na korytarzu szkoły. Kabiny dodatkowo uwzględniają aspekt prywatności. Przez drzwi ciężko dostrzec, kto przebywa w środku.