Strajk kobiet na Pomorzu. Gdzie w piątek są protesty i utrudnienia? [LISTA MIEJSC - 30.10.2020]

2020-10-30 12:00 pt
Protest w Gdańsku, a na nim Wałęsa [ZDJĘCIA]
Autor: Marcin Gadomski / Super Express

Strajk kobiet w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i innych pomorskich miastach trwa już dziewiąty dzień. W piątek (30.10.2020) planowane są kolejne protesty. To pokłosie budzącego skrajne emocje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Osoby sprzeciwiające się zakazowi aborcji wyszły na ulice, blokując ruch i manifestując swoją dezaprobatę wobec władzy. Gdzie spodziewane są utrudnienia w ruchu? W których miejscach odbędą się dziś protesty? Przedstawiamy listę lokalizacji w Trójmieście i na całym Pomorzu.

Pomorskie: Strajk kobiet trwa. Protesty i utrudnienia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz innych miastach [LISTA MIEJSC - 30.10.2020]

Strajk kobiet od kilku dni nie zwalnia tempa. W piątek (30.10.2020) organizowane będą kolejne demonstracje. W Trójmieście odbędą się protesty piesze i samochodowe. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Strajk obejmie nie tylko Gdańsk, Gdynię i Sopot, ale również inne pomorskie miejscowości. Zapewne w niektórych miastach protesty będą miały charakter spontaniczny. Większość lokalizacji jest już jednak znana. Gdzie należy spodziewać się utrudnień w ruchu? Przygotowaliśmy listę miejsc, w których w piątek (30.10.2020) może zrobić się tłoczno.

  • Gdańsk - Targ Drzewny (od 9:00) / al. Grunwaldzka - (od 15:00 wolno jadące auta w obu kierunkach),
  • Sopot - al. Niepodległości (od 15:00 utrudnienia w obu kierunkach),
  • Gdynia - al. Zwycięstwa - (od 15:00 strajk samochodowy w obu kierunkach),
  • Słupsk – okolice Placu Zwycięstwa (od 17:00),
  • Bytów - Plac Wyszyńskiego (od 17:00),
  • Chojnice - ul. Sukienników (od 17:00),
  • Człuchów - okolice ul. Kasztanowej (od 17:00),
  • Kościerzyna - Rynek (od 18:00),
  • Kwidzyn - ul. 11 Listopada (od 18:00).
Gdańsk: Strajk kobiet przed Katedrą Oliwską

Strajk kobiet po decyzji TK o zakazie aborcji w Polsce

W miniony czwartek (22 października) obradujący w pełnym składzie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczenie aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z konstytucją. - Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę - mówił w uzasadnieniu Justyn Piskorski. Większość sędziów zgodziła się z tą opinią, a odrębne zdanie wyrazili jedynie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres. Efektem wyroku są protesty, podczas których uczestnicy domagają się zmiany prawa aborcyjnego, wyrażając przy tym niechęć do rządzącej obecnie partii i jej długoletniego lidera.