W gdańskim ogrodzie zoologicznym urodziło się pięć gepardów

i

Autor: YouTube screen / Zoo Gdańsk W gdańskim ogrodzie zoologicznym urodziło się pięć gepardów

Ależ słodziaki!

Święto w gdańskim zoo! Vega urodziła 5 gepardów. Kocięta mają dwóch ojców: Akina i Thabo

2022-09-24 19:12

W gdańskim zoo urodziło się pięć gepardów grzywiastych, cztery samice i jeden samiec. W tym roku, poza gdańskim ogrodem, gepardy urodziły się tylko w jednym ogrodzie w Europie, w zoo w Stuttgarcie - poinformowało gdańskie zoo.

Matką kociąt jest Vega, niespełna 4-letnia samica urodzona w szwedzkim zoo Boras. - Do gdańskiego ogrodu przyjechała w czerwcu 2021 r. Kwestia ojca jest nieco bardziej skomplikowana: kocięta z jednego miotu pochodzą od dwóch różnych samców. Ojcami są 7-letni bracia urodzeni w Rostocku, Akin i Thabo, którzy przyjechali do nas we wrześniu 2017 roku - wyjaśniła specjalista ds. marketingu gdańskiego zoo Malwina Spandowska.

Poród nastąpił w nocy z 11 na 12 sierpnia. Na wybiegu urodziły się 4 samiczki i 1 samczyk. Młode otworzyły oczy po 7 dniach. Pierwsze ważenie wykonano w 9 dniu ich życia, a masa ciała kociąt wynosiła wówczas 0,7kg - 0,9kg. Po kolejnych 11 dniach wzrosła do 1,45 - 1,65 kg, a aktualnie wynosi 2,30 - 2,60kg. We wrześniu młode zostały również dwukrotnie odrobaczone. W pawilonie kocięta są poddawane naświetlaniu lampą UV dwa razy dziennie. W tym czasie matka Vega wychodzi na spacer na wybieg.

Jak informuje gdańskie zoo, w wieku 8-9 tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Wtedy będą mogły zostać wypuszczone na okólnik. Szczepienia zostaną powtórzenie po 3 tygodniach i kolejnych 4 tygodniach. Ze względu na wrażliwość młodych, nie będą one widoczne dla zwiedzających jeszcze przez kilka tygodni.

Czytaj też: Myślała, że urodzi bliźnięta, na świat przyszły trojaczki. Ale numer! Mama nie zdążyła nawet nadać imion

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE