Szpiegował dla Rosji. Usłyszał łagodny wyrok

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Szpiegował dla Rosji. Usłyszał łagodny wyrok

Groziło mu więcej

Szpiegował dla Rosji. Usłyszał łagodny wyrok

2023-11-30 14:55

23 listopada 2023 roku przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zapadł wyrok skazujący wobec obywatela obcego państwa, któremu prokurator zarzucił prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzec rosyjskiego wywiadu. Mężczyźnie groziło nawet 10 lat więzienia, ale wyrok był zdecydowanie łagodniejszy. Nie jest powiedziane, że na tym sprawa się zakończy.

O zatrzymaniu podejrzanego o szpiegowanie dla Rosji i akcie oskarżenia pisaliśmy w tym miejscu. Mężczyzna przebywał na terenie Polski od stycznia 2023r. W oparciu o materiały zebrane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku przez Gdańską Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustalono, iż brał on udział w działalności rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działalności służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Uzyskane informacje mężczyzna przekazywał następnie rosyjskiej służbie wywiadowczej.

Czytaj też: Szpieg dostarczał Rosji informacje o Polsce! "Między innymi o infrastrukturze krytycznej"

Gdańsk: Wyrok dla mężczyzny, który szpiegował dla Rosji

Skierowanym do Sądu aktem oskarżenia prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie przestępstwa z art. 130 § 1 k.k., to jest prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu. - 23 listopada w sprawie tej zapadł wyrok. Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał oskarżonego winnym zarzuconego mu przestępstwa i wymierzył karę 1 roku pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny - przekazała prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznika prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Biorąc pod uwagę fakt, iż podejrzanemu groziło 10 lat więzienia, wyrok można uznać za łagodny. Na razie nie wiadomo, czy któraś ze stron zdecyduje się na odwołanie. Szpiegowanie dla Rosji wzbudza spory niepokój zwłaszcza w czasach, gdy za naszą granicą Federacja Rosyjska kontynuuje barbarzyńską inwazję na Ukrainę.

Mógłbyś pracowac w więzieniu? Sprawdź! Pytania z testu na pracownika Służby Więziennej

Pytanie 1 z 18
Bywałem tak ubawiony sprytem oszusta, że życzyłem mu, aby nie był wykryty.