Trójmiasto: Upały i sinice na kąpieliskach. Fatalne wiadomości dla urlopowiczów nad Bałtykiem

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/radesky Trójmiasto: Upały i sinice na kąpieliskach. Fatalne wiadomości dla urlopowiczów nad Bałtykiem

Długi weekend

Trójmiasto: Upały i sinice na kąpieliskach. Fatalne wiadomości dla urlopowiczów nad Bałtykiem

2022-08-13 12:41

Długi weekend nad Bałtykiem? Brzmi jak plan doskonały, ale jednak i tu na drodze Polaków do błogiego odpoczynku pojawiają się problemy. I nie chodzi o wszechobecne plażowe parawany ani o kosmiczne ceny. Podczas gdy niebo nad połową Polski spowiły chmury, na Pomorzu jest słonecznie i upalnie. Problem w tym, że na kąpieliskach w Trójmieście zakwitły sinice!

Mimo plażowej pogody nie można korzystać z większości kąpielisk w Trójmieście, ponieważ zakwitły tam sinice! To fatalna wiadomość dla Polaków wypożyczających w długi weekend nad Bałtykiem.

Upalny długi weekend – zwłaszcza nad Bałtykiem. Prognoza pogody

Synoptycy IMGW-PIB prognozują upał w długi sierpniowy weekend. Nad Bałtykiem obowiązują nawet ostrzeżenia I stopnia! Temperatura maksymalna w dzień ma sięgać od 30 stopni Celsjusza do 32 st. C. Temperatura minimalna w nocy ma wynosić od 14 st. C do 17 st. C. Jednocześnie IMGW zapowiada, że upalne alerty mogą zostać przedłużone także na kolejne dni.

Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku (15.08) do godz. 20.00 dla powiatów: gdańskiego, kościerskiego, tczewskiego, chojnickiego, starogardzkiego, sztumskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, kościerskiego, kartuskiego, chojnickiego, bytowskiego, człuchowskiego i słupskiego. Nieco niższe temperatury będą nad samym morzem.

Sinice w Trójmieście. Zamknięte kąpieliska

Mimo plażowej pogody nie powinno się jednak korzystać z większości kąpielisk w Trójmieście. Na osiemnastu kąpieliskach nad morzem pojawiły się sinice. Sanepid poinformował w sobotę (13.08) rano, że woda na większości kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli.

Sanepid wskazał, że nie powinno się kąpać w: Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach, Gdyni – Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz w Sopocie – wejścia – 13-17, Kolibie, Parku Północnym, K22, Łazienkach Południowych I oraz II, wejściu 32A-33; w Gdańsku – Jelitkowie, Gdańsku Orle, Mikoszewie oraz Jantarze – informuje Polska Agencja Prasowa.

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w sobotę rano na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu – zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami – woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Sytuacja na poszczególnych odcinkach plaż nad Bałtykiem i na kąpieliskach zmienia się bardzo szybko i dynamicznie – w obie strony. Aktualne dane o przydatności wody do kąpieli można znaleźć na mapie online, w Serwisie Kąpieliskowym stworzonym przez GIS: sk.gis.gov.pl.

Skandaliczny atak na ratownika na kąpielisku

Sinice na Bałtyku. Co to oznacza? Czy jest się czego bać?

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Sonda
Czy wakacje nad Bałtykiem są drogie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki