Trójmiasto: Upały i sinice na kąpieliskach. Fatalne wiadomości dla urlopowiczów nad Bałtykiem

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/radesky Trójmiasto: Upały i sinice na kąpieliskach. Fatalne wiadomości dla urlopowiczów nad Bałtykiem

Długi weekend

Trójmiasto: Upały i sinice na kąpieliskach. Fatalne wiadomości dla urlopowiczów nad Bałtykiem

2022-08-13 12:41

Długi weekend nad Bałtykiem? Brzmi jak plan doskonały, ale jednak i tu na drodze Polaków do błogiego odpoczynku pojawiają się problemy. I nie chodzi o wszechobecne plażowe parawany ani o kosmiczne ceny. Podczas gdy niebo nad połową Polski spowiły chmury, na Pomorzu jest słonecznie i upalnie. Problem w tym, że na kąpieliskach w Trójmieście zakwitły sinice!

Mimo plażowej pogody nie można korzystać z większości kąpielisk w Trójmieście, ponieważ zakwitły tam sinice! To fatalna wiadomość dla Polaków wypożyczających w długi weekend nad Bałtykiem.

Upalny długi weekend – zwłaszcza nad Bałtykiem. Prognoza pogody

Synoptycy IMGW-PIB prognozują upał w długi sierpniowy weekend. Nad Bałtykiem obowiązują nawet ostrzeżenia I stopnia! Temperatura maksymalna w dzień ma sięgać od 30 stopni Celsjusza do 32 st. C. Temperatura minimalna w nocy ma wynosić od 14 st. C do 17 st. C. Jednocześnie IMGW zapowiada, że upalne alerty mogą zostać przedłużone także na kolejne dni.

Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku (15.08) do godz. 20.00 dla powiatów: gdańskiego, kościerskiego, tczewskiego, chojnickiego, starogardzkiego, sztumskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, kościerskiego, kartuskiego, chojnickiego, bytowskiego, człuchowskiego i słupskiego. Nieco niższe temperatury będą nad samym morzem.

Sinice w Trójmieście. Zamknięte kąpieliska

Mimo plażowej pogody nie powinno się jednak korzystać z większości kąpielisk w Trójmieście. Na osiemnastu kąpieliskach nad morzem pojawiły się sinice. Sanepid poinformował w sobotę (13.08) rano, że woda na większości kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli.

Sanepid wskazał, że nie powinno się kąpać w: Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach, Gdyni – Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz w Sopocie – wejścia – 13-17, Kolibie, Parku Północnym, K22, Łazienkach Południowych I oraz II, wejściu 32A-33; w Gdańsku – Jelitkowie, Gdańsku Orle, Mikoszewie oraz Jantarze – informuje Polska Agencja Prasowa.

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w sobotę rano na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu – zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami – woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Sytuacja na poszczególnych odcinkach plaż nad Bałtykiem i na kąpieliskach zmienia się bardzo szybko i dynamicznie – w obie strony. Aktualne dane o przydatności wody do kąpieli można znaleźć na mapie online, w Serwisie Kąpieliskowym stworzonym przez GIS: sk.gis.gov.pl.

Skandaliczny atak na ratownika na kąpielisku

Sinice na Bałtyku. Co to oznacza? Czy jest się czego bać?

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Sonda
Czy wakacje nad Bałtykiem są drogie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE