Po ubiegłorocznym sukcesie wystawy czasowej, wolę o tym nie mówić, Muzeum Gdańska ponownie ma szansę na najwyższe wyróżnienie w branży muzealnej. Tym razem docenione mogą zostać wieloletnie prace konserwatorskie i adaptacyjne prowadzone w obrębie jedynej polskiej nowożytnej fortyfikacji morskiej, uznanej za Pomnik Historii RP
- mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
W oczekiwaniu na ogłoszenie decyzji jury 45. Konkursu „Sybilla”, głos mogą zabrać również internauci. Plebiscyt publiczności pozwala każdemu użytkownikowi oddać anonimowy głos na wybrany projekt muzealny. Głosowanie potrwa do 30 maja 2025 r., do godziny 22.00.
Zachęcamy do udziału w głosowaniu. Nowe ekspozycje, projekty wystaw czasowych czy modernizacje muzeów powstają z myślą o odbiorcach w całej Polsce. Będzie nam niezwykle miło, jeśli wśród docenionych inicjatyw znajdzie się również projekt Muzeum Gdańska

- dodaje Waldemar Ossowski.
W sześciu kategoriach konkursowych nominowano łącznie 18 instytucji muzealnych. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 5 czerwca podczas gali finałowej w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Głosowanie dostępne jest tutaj.
Rewaloryzacja Fortu Carré i nowe atrakcje Twierdzy Wisłoujście
Celem przeprowadzonych prac konserwatorsko-budowlanych w Forcie Carré było zachowanie oraz odpowiednie wyeksponowanie historycznych detali architektonicznych, z poszanowaniem dla oryginalnych przekształceń obiektu. Na podstawie badań naukowych zrekonstruowano wybrane elementy wystroju, co pozwoliło przywrócić do zwiedzania długo niedostępną część Twierdzy i lepiej ukazać jej złożoną historię.
Najważniejsze zmiany
- Twierdza Wisłoujście jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok (dotychczas była otwierana sezonowo).
- Nieużytkowane wcześniej przestrzenie zaadaptowano na cele ekspozycyjne.
- Udostępniono Koszary Napoleońskie z nową wystawą oraz możliwością zwiedzania fortyfikacji w wirtualnej rzeczywistości – w wybranych przez użytkownika okresach historycznych.
WieniecNad tarasem strzelniczym zrekonstruowano historyczne zadaszenie, odkrywając unikatowy relikt artyleryjski i pierwotną posadzkę.Odtworzono przejazd w kształcie litery „Y” wraz z historycznymi czerwonymi wrotami.Usunięto współczesne ścianki działowe, zachowując relikty dawnych przekształceń.
Wieża / LatarniaWykonano konserwację ceglanych murów i tynków, a także rekonstrukcję tablicy inskrypcyjnej z datą „1721” oraz portalu z boniowaniem i drzwiami.
KamieniczkiZaaranżowano historyczną kuchnię z odtworzonym piecem i oryginalną posadzką.Odtworzono pierwotny bieg schodów prowadzących na wały, co umożliwiło wytyczenie nowej trasy zwiedzania.Zrekonstruowano elewację i stolarkę okienną charakterystyczną dla XVII wieku, wraz z okiennicami.W jednej ze strzelnic przywrócono oryginalne opracowanie barwne.
BastionyW dwóch bastionach przeprowadzono kompleksowe prace konstrukcyjne i konserwatorskie, obejmujące m.in. odsłonięcie ceramicznych posadzek i rekonstrukcję krat.Na podstawie wytycznych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska utworzono schronienia dla nietoperzy, pozostawiając część szczelin bez uzupełnień.