Burza

i

Autor: Johannes Plenio / Unsplash

Alarm meteorologów

Załamanie pogody w Polsce. Burze i wichury powracają. Synoptycy IMGW podają daty

2022-09-15 10:32

Silny deszcz z burzami, wichury do 85 km/h i potencjalne utrudnienia komunikacyjne - IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) ostrzega i podaje, kiedy sytuacja pogodowa będzie najgorsza. Nie mamy dobrych wieści w kontekście zbliżającego się weekendu. Szczegóły analizujemy w poniższym materiale.

Prognoza IMGW. Załamanie pogody w Polsce

Sprawdzają się niekorzystne prognozy dla Polski. Synoptycy IMGW zapowiadają burze, intensywne opady deszczu i silny wiatr. Już w czwartek (15.09.2022) Instytut opublikował ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Żółty alert dotyczy wichur. - Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu - czytamy w komunikacie dla Gdańska i okolic. Komunikat wygasa dopiero w piątek (16.09.2022) o godzinie 20:00, a w niektórych rejonach Pomorza dopiero o północy. Możliwe są aktualizacje. Niestety na tym nie koniec. Dalszy ciąg prognozy znajdziecie pod naszym quizem o tematyce meteo.

Polecamy: Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...

Burze i intensywne opady deszczu atakują. Prognoza na weekend

W prognozie ostrzeżeń IMGW jest jeszcze gorzej. Załamanie pogody w Polsce obejmuje również burze i wichury, które zostaną z mieszkańcami północnej Polski również w weekend. Z kolei na Śląsku i w Małopolsce Instytut będzie alarmował przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Możemy się spodziewać utrudnień komunikacyjnych. Radzimy przestawić samochody z miejsc, sąsiadujących ze studzienkami. 

- W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie na północy i południu kraju, przelotne opady deszczu. Nad morzem miejscami burze, prognozowana wysokość opadów do 20 mm. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na północy i w centrum kraju w porywach do 60 km/h; nad morzem wiatr silny i bardzo silny do 55 km/h, w porywach do 85 km/h, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w górach porywy do 70 km/h - czytamy w prognozach na 16 września.

W nocy z piątku na sobotę (16/17.09.2022) zaatakują też mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Nad ranem pojawią się na wschodzie i lokalnie również na południu. Zalecamy regularne odświeżanie ostrzeżeń IMGW i zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza na drogach. Prognozy będziemy regularnie odświeżać w naszym serwisie.

Gwałtowna burza pod Sycowem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE