Szakale złociste nawiedzają Warszawę

i

Autor: Shutterstock Szakale złociste nawiedzają Warszawę

Agresywne drapieżniki nawiedzają Warszawę. Przywędrowały do nas z "Bliskiego Wschodu"

2020-10-12 16:47

W dwóch stołecznych dzielnicach - na Bielanach i Wawrze zauważono drapieżniki z rodziny wilków. Ten gatunek nie występuje naturalnie w naszym środowisku. Przywędrował on do nas z tzw. "Bliskiego Wschodu". Pierwsze przypadki napotkania tych drapieżników w Polsce odnotowano w 2015r.

Przerażeni mieszkańcy Bielan i Wawra zaobserwowali szakala złocistego. Szakal ma krótkie i szorstkie złote futro. Jego barwy nie są jednolite. Ich zakres sięga złotego a jasnożółtego koloru, który przechodzi w kolor brązowy na łapach szakali. To niebezpieczne zwierzę jest drapieżnikiem pochodzącym z rodziny wilków. Jest także największym szakalem i jedynym występującym poza Afryką. Szakale złociste nie występują naturalnie w Polsce. Przywędrowały one do nas z południowo-wschodniej europy. Jest to gatunek rodzimy od Bałkanów po Indochiny, czyli tzw. "kraje bliskiego wschodu". 

Warszawa: Przygotujcie się na "Wielki Protest Rolników"! Miasto stanie w korkach!

W Polsce pierwszy raz odnotowano obecność szakali w 2015r. Pierwsze przypadki zaobserwowano i sfotografowano nad Biebrzą, a niedługo później na Lubelszczyźnie. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że w Polsce może być nawet 200 szakali. O warszawskich przypadkach poinformowali dziennikarze z Radia Kolor. Drapieżniki były widziane na Bielanach i Wawrze.

- Ostatnio miałam zgłoszenie, że ktoś widział szakala złocistego na krawędzi Bielan, w rejonie lasu Nowa Warszawa - powiedziała w programie Tydzień w Warszawie Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich. Nie jest to potwierdzone zgłoszenie, ale inne, dotyczące Wawra, zostało potwierdzone przez fachowców. - dodała.

Dzieci boją się o swoje życie! Rozpoczęli "protest uczniowski" przeciwko decyzjom rządu

Szakale przywędrowały do Europy najprawdopodobniej w wyniku globalnego ocieplenia. Samce ważą między 7-15 kg. Samice są lżejsze. Szakale złociste żyją samotnie albo w parach. Są wszystkożerne, najczęściej polują na ,mniejsze zwierzęta takie jak zające, ptaki czy gryzonie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki