Amator cudzych rowerów zatrzymany. Ukradł ich w stolicy ponad 20

2022-01-13 7:20
Amator cudzych rowerów zatrzymany. Ukradł ich ponad 20
Autor: Pixabay Amator cudzych rowerów zatrzymany. Ukradł ich ponad 20

Amator cudzych rowerów zatrzymany! 26-latek najpierw typował miejsca, w których mogą znajdować się drogie, markowe jednoślady, po czym przecinał kłódki i łańcuchy lub wykorzystywał nadarzającą się okazję, kiedy były pozostawiane bez zabezpieczeń, i zabierał je jak swoje. Mężczyzna zatrzymany przez policjantów z Wilczej jest podejrzany o kradzież 22 rowerów o łącznej wartości ponad 61 tys. złotych. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Rowery w tajemniczych okolicznościach ginęły z różnych części miasta. Policjanci z Wilczej przez kilkanaście tygodni analizowali wszystkie nagrania z kamer z miejsc, w których doszło do kradzieży. - Policjanci musieli sprawdzić każdy z 22 adresów po to, aby ustalić, jak wygląda sprawca kradzieży, czy w każdym z tych przypadków jest to ta sama osoba, jaki jest sposób jej działania oraz jakimi środkami transportu odjeżdża z miejsca przestępstwa. Wszystkie te czynności jak i odpowiednie rozpoznanie w lokalnym środowisku przestępczym doprowadziły do właściwego wytypowania i zatrzymania osoby podejrzewanej o te kradzieże - przekazał podinsp. Robert Szumiata ze śródmiejskiej policji.

Do pierwszej kradzieży z tej serii doszło we wrześniu ubiegłego roku przy ulicy Nowolipie. Później przez cztery miesiące z rożnych miejsce w różnych punktach miasta 26-latek ukradł kolejne jednoślady. Łącznie aż 22 dwa.

- Rowery ginęły ze stojaków, klatek schodowych, podwórek i sprzed budynków mieszkalnych. Mężczyzna przecinał łańcuchy i kłódki albo wykorzystywał sytuacje, kiedy właściciele pozostawiali rowery bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Typował miejsca, w których mogą znajdować się droższe markowe modele, które później będzie mógł łatwiej i szybciej spieniężyć. "Fanty" sprzedawał przypadkowym nabywcom po znacznie zaniżonych cenach w stosunku do ich rzeczywistej wartości - wyjaśnił podinsp. Szumiata.

Szybko wyszło na jaw, że nie był to pierwszy raz, kiedy zatrzymany mężczyzna wszedł w konflikt z prawem. 26-latek był już wcześniej karany za podobne przestępstwa i teraz znowu usłyszał zarzuty, do których się przyznał. Za to, co zrobił, kodeks karny przewiduje do pięciu lat więzienia.

Amator cudzych rowerów zatrzymany. Ukradł ich ponad 20
Autor: KRP I - Śródmieście Amator cudzych rowerów zatrzymany. Ukradł ich ponad 20

- Biorąc pod uwagę fakt, że mężczyzna czynu tego dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu, co najmniej 1 roku kary pozbawienia wolności za podobne, umyślne przestępstwo, czyli działając w warunkach recydywy, sąd może wymierzyć mu teraz karę przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę - przekazał policjant.

Sonda
Czy ktoś kiedyś ukradł Ci rower?
Ulice w Warszawie jak szwajcarski ser! Drogowcy walczą po zimie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE