Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski dziękują powstańcom

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski dziękują powstańcom

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski dziękują powstańcom. „Bez was nie bylibyśmy bezpieczni”

2022-07-30 15:59

Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Rafał Trzaskowski podziękowali warszawskim powstańcom za walkę o wolną Warszawę. Podczas spotkania, obydwaj politycy w swoich przemówieniach nawiązali także do wojny, która ma obecnie miejsce w Ukrainie. Trzaskowski zaznaczył, że obecne obrazy z wojny tak mocno do nas trafiają, ponieważ pamiętamy co to znaczy, kiedy szaleniec próbuje skazać miasto na zagładę.

"78 lat temu stanęliście do walki"

Spotkanie z powstańcami miało miejsce w sobotę, 30 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Jako pierwszy przemawiał Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jerzy Ołdakowski. - 78 lat temu stanęliście do walki o wolność i niepodległość, o wartości najważniejsze w życiu każdego narodu. Wartości te nabierają szczególnego sensu właśnie teraz, gdy trwa okrutna wojna na Ukrainie - mówił dyrektor. Dodał, że niepodległość to fundament, na którym wspiera się wolny byt narodu i z niej wyrastają wszystkie inne wartości ważne dla demokratycznego społeczeństwa czyli wolność solidarności i praworządność.

Później Prezydent Andrzej Duda odznaczył Medalem 100-lecia odzyskania niepodległości powstańców. - Dzięki waszej obecności to utrwalenie pamięci i budowanie postaw jest możliwe w sposób niezwykły, przede wszystkim w tym miejscu - mówił podczas uroczystości do powstańców. Prezydent podziękował powstańcom za obecność. - Każdemu z powstańców króremu dziś, przed momentem, miałem zaszczyt wręczyć odznaczenia państwowe powiedziałem, że ta służba dla Rzeczpospolitej trwa tutaj, w tym momencie. Przez państwa obecność ta służba dla Rzeczypospolitej jest realizowana dlatego, że państwo służycie dzisiaj Rzeczypospolitej tym samym, że jesteście, bo jesteście wielkim świadectwem postawy, jaką człowiek, jaką obywatel, jaką człowiek młody powinien mieć dla swojej ojczyzny - mówił Andrzej Duda.

W drugiej części spotkania głos zabrał także Prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski powiedział, że jak co roku przed 1 sierpnia padają wielkie słowa. - I słusznie, bo takich słów trzeba używać, gdy oddajemy hołd bohaterom, bez których nie byłoby naszej wolności. Czasami te wielkie słowa, jak „danina krwi” wydają się abstrakcją. W dzisiejszych czasach, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, okazuje się, że to nie jest abstrakcja, okazuje się, jak te wartości są istotne - mówił Rafał Trzaskowski.

Powstaniec Witold Lisowski: "Nigdy nie myślałem, że dożyję takich czasów i takiej potwornej zbrodni, która powtarza się"
Sonda
Czy wiedziałeś, że Powstanie Warszawskie upadło 2 października 1944 r.?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany