Sypnęło śniegiem

Atak zimy w Warszawie. Ślisko na chodnikach i ulicach. W akcji 170 posypywarek

2022-11-24 8:51

Meteorolodzy nie pomylili się. W Warszawie sypnęło śniegiem, a na ulicach i chodnikach zrobiło się niebezpiecznie. Zakład Oczyszczania Miasta poinformował w czwartkowy poranek, że na ulice stolicy wyjechało już 170 posypywarek. Kursują tam, gdzie jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej. Synoptycy ostrzegają, że opady śniegu będą towarzyszyły mieszkańcom stolicy przez cały czwartek, 24 listopada.

Atak zimy w Warszawie

W środę, 23 listopada, informowaliśmy o ostrzeżeniach, jakie wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty dotyczyły intensywnych opadów śniegu, które miały spać w Warszawie. Synoptycy nie pomylili się. Do Warszawy zawitała zima. Jesienny kolorowy krajobraz zmienił się w śnieżnobiały. Biały puch cały czas prószy, pokrywając ulice i chodniki coraz grubszą warstwą śniegu.

I chociaż widok cieszy oczy, szczególnie tych, którzy nie mogli już doczekać się nadejścia zimy, to jednocześnie na ulicach Warszawy zrobiło się niebezpiecznie. Kierowcy muszą zarezerwować sobie więcej czasu na dojazd do celu i w podróży zachować szczególną ostrożność. Warunki sprzyjają niestety wypadkom i kolizjom. Bez zimowych opon w aucie lepiej nie ruszać się z parkingu. Uważać muszą również piesi, by zimowy spacer nie zakończył się poślizgnięciem na oblodzonym chodniku i wizytą na SORze.

Pługi wyjechały na ulice Warszawy

"170 posypywarek w akcji na warszawskich ulicach. Działają tam, gdzie kursują autobusy miejskie" - zapewnił Zarząd Oczyszczania Miasta. W gotowości do działań jest ponad 300 pługów i posypywarek. ZOM dodał również, że przez całą dobę sprawdza stan nawierzchni ulic, monitoruje aktualne dane meteorologiczne i prognozy pogody. Jeśli będzie taka potrzeba, kolejne piaskarki i pługi wyjadą na ulice.

Przypominamy, że ZOM zimą odpowiada jedynie za te ulice, którymi kursują autobusy miejskie, czyli w sumie 1600 km dróg, a także o chodnik nieprzylegających do nieruchomości, w tym 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych. Za odśnieżanie pozostałych dróg i chodników w Warszawie odpowiadają urzędy dzielnic, właściciele nieruchomości, Zarząd Zieleni Miejskiej oraz GDDKiA.

IMGW ostrzega przed zimą

Meteorolodzy ostrzegają, że opady śniegu utrzymają się przez cały czwartek (24 listopada). "Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm" - podaje IMGW, zastrzegając, że ostrzeżenie może być kontynuowane. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów wynosi 80 procent.

W poniższej galerii zdjęć prezentujemy ujęcia warszawskiej zimy.

Sonda
Lubisz zimę, śnieg i mróz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają