Park przy Pałacu Kultury

i

Autor: Materiały prasowe Zarządu Zieleni m. st. Warszawy Park przy Pałacu Kultury

Będzie park przy Pałacu Kultury! Ruszył konkurs

2018-02-21 10:08

Rozpoczął się konkurs, który już wkrótce odmieni, a przede wszystkim zazieleni fragment ścisłego centrum stolicy. Zadaniem projektantów jest bowiem stworzenie koncepcji modernizacji i aranżacji terenu znajdującego się po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki.

– W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, do czasu zabudowy zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, chcemy stworzyć dodatkowy teren wypoczynkowy w centrum miasta. To wyjątkowa przestrzeń publiczna, którą powinna ubogacić mała architektura czy np. miejsce do ekspozycji rzeźbiarskich – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, który jest organizatorem konkursu. – Nasze działania planujemy już na lato tego roku, ale oczekujemy od projektantów również koncepcji ukwieceń na kolejne lata – dodaje.

Chodzi o teren  po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki, ograniczony ul. E. Plater, Al. Jerozolimskimi i ul. Marszałkowską. Organizatorzy podkreślają, że projektanci w swoich wizjach powinni kierować się najwyższymi standardami kształtowania ładu przestrzennego. Konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego wyposażenia i małej architektury, aranżacja miejsc ekspozycji roślinnych (m.in. sezonowych rabat, roślin użytkowych), a także wskazanie terenu, gdzie możliwe byłoby np. organizowanie plenerowych wystaw rzeźbiarskich. Wszystkie rozwiązania muszą jednak charakteryzować się funkcjonalnością, a układ komunikacyjny powinien bez zakłóceń umożliwić pieszym dojście od stacji metra Centrum do Dworca Śródmieście i Dworca Centralnego, także w trakcie realizacji prac.

– Teren ten to jedna z wizytówek stolicy, codziennie użytkowany przez tysiące osób. Jego wygląd musi odpowiadać funkcji, jaką pełni. Dotychczasowy sposób urządzenia przestrzeni chcemy zastąpić spójną wizją tak, jak ma to miejsce od wschodniej strony Pałacu Kultury i Nauki – zaznacza Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, przewodnicząca sądu konkursowego.

Pierwsze działania realizacyjne na tym terenie powinny rozpocząć się latem tego roku. Całość zagospodarowania (wszystkie etapy wdrażania wizji) powinna zostać wykonana przed końcem października przyszłego roku. Maksymalny, planowany koszt robót realizowanych na podstawie wybranej pracy nie powinien przekroczyć 5 milionów złotych.

Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 30 000 zł zostanie również zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej będącej szczegółowym opracowaniem pracy konkursowej. Wręczone zostaną również nagrody za II miejsce (15 000 zł), III miejsce (5 000 zł) oraz wyróżnienia.

CZYTAJ TEŻ: Iglica PKiN w fatalnym stanie. Jest całkiem przerdzewiała. To niebezpieczne?

CZYTAJ TEŻ: Pałac Kultury ma być biały? Rzeczniczka: "Mówiliśmy o tarasie na 30. piętrze"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki