Pan Norbert Wysocki, Ratownictwo Wodne Ochotniczej Straży Pożarnej w Modlinie

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Pan Norbert Wysocki, Ratownictwo Wodne Ochotniczej Straży Pożarnej w Modlinie

Bezpieczna majówka nad wodą. Jak nie utonąć? Podajemy złote zasady ratownika wodnego [WIDEO, ZDJĘCIA]

2021-05-01 9:00

Od 1 kwietnia na Mazowszu utonęły 2 osoby. I choć tegoroczna majówka nie zapowiada się upalna, z pewnością znajdą się amatorzy wypoczynku nad wodą. Woda jednak wciąż jest lodowata. Wchodząc do niej bez odpowiedniego przygotowania lub pod wpływem alkoholu, ryzykujemy życiem. Jak uniknąć nieszczęśliwego wypadku? Najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania nad wodą przedstawił nam Norbert Wysocki z Ratownictwa Wodnego w Nowym Dworze Mazowieckim.

Od 1 stycznia do 28 kwietnia w województwie mazowieckim utonęło 5 osób. A od 1 kwietnia do 28 kwietnia 2 osoby. Łącznie w całym kraju Rządowe Centrum Bezpieczeństwa odnotowało już 21 zgonów w wyniku utonięcia – przekazał podkom. Michał Gaweł z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Co robić by nie zginąć w wodzie? - W tym roku niestety majówka może być chłodna i mokra. Zastanówmy się czy wchodzić w takim wypadku do wody. Osoby, które będą wykorzystywały Wisłę czy Narew do pływania rekreacyjnego łodzią, rowerkiem czy kajakiem, pierwsze co powinny pomyśleć to gdzie jest kamizelka ratunkowa. One są po to, żeby nas ratować. Dużo osób myśli, że dobrze pływa, jednak przy obecnej temperaturze wody, 10-11 stopni, wpadnięcie do wody grozi hipotermią czy zatrzymaniem akcji serca. Kamizelka może nas uratować – podkreślił Norbert Wysocki, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej – Ratownictwa Wodnego w Nowym Dworze Mazowieckim.

Bezpieczna majówka nad wodą. Jak nie utonąć?

Jakie są najważniejsze zasady bezpiecznego spędzania czasu nad wodą? Przedstawiamy listę przekazaną przez ratownika:

  • 1 Na kąpielisko wybieramy miejsca wyznaczone do tego celu i przestrzegamy regulaminu
  • 2 Pod żadnym pozorem nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu!
  • 3 Nie wchodźmy do wody podczas burzy i deszczu
  • 4 Unikamy miejsc z wodorostami, zimnymi prądami i zawirowaniami
  • 5 Przed wejściem do wody stopniowo schładzamy ciało
  • 6 Nie skaczemy do wody w miejscu, którego nie znamy
  • 7 Nie wchodzimy do wody bezpośrednio po jedzeniu ani na czczo
  • 8 Nie wypływamy na głęboką wodę, nawet jeśli mamy koło lub materac
  • 9 Podczas kąpieli zwracajmy uwagę na inne osoby przebywające w wodzie
  • 10 Jeśli pływamy kajakiem, rowerem wodnym czy łódką zakładamy kamizelkę ratunkową. Dzieciom nakładamy je nawet do zwykłej kąpieli
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE