Bieg Powstania Warszawskiego. W sobotę wielkie utrudnienia w stolicy

i

Autor: TWITTER / @RKaznowska Bieg Powstania Warszawskiego. W sobotę wielkie utrudnienia w stolicy

78. rocznica Powstania Warszawskiego

31. Bieg Powstania Warszawskiego. W sobotę wielkie utrudnienia w stolicy. Zamknięte ulice, komunikacja miejska na objazdach

2022-07-28 11:14

W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w sobotę, 30 lipca odbędzie się 31. Bieg Powstania Warszawskiego. To obowiązkowy punkt warszawskiego kalendarza biegowego. Dłuższa trasa biegu ma 10 km, ale mniej doświadczeni biegacze będą mogli wybrać trasę o długości 5 km. W związku z wydarzeniem spodziewane są wielkie utrudnienia w centrum Warszawy. Zmienią się trasy kursowania autobusów, a kierowcy będą musieli skorzystać z licznych objazdów.

31. Bieg Powstania Warszawskiego – godzina 

Wieczorem w sobotę, 30 lipca, ulicami Warszawy przebiegną uczestnicy 31. Biegu Powstania Warszawskiego. Przygotowano dwie trasy: 5-kilometrową oraz 10-kilometrową. Start poszczególnych biegów zaplanowano na godziny: 20:30 (dystans 5 km) i 21:00 (dystans 10 km).

Do udziału w biegu zgłosiło się już blisko 7 tys. osób, czyli znacznie więcej niż w ubiegłym roku, kiedy do mety dotarło 3697 osób.

- To szczególna impreza sportowa, jak żadna inna łączy bowiem warszawiaków i warszawianki we wspólnym celu – upamiętnieniu bohaterów i bohaterek zrywu z 1944 roku. W tegorocznej edycji biegu uczestnicy otrzymają na mecie medal nawiązujący bezpośrednio do „Godziny W” - dnia i pory wybuchu powstania przeciwko okupantowi - przekazała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska

31. Bieg Powstania Warszawskiego - trasa

Uczestnicy 5-kilometrowego biegu pokonają trasę prowadzącą z pl. Krasińskich, Miodową, Senatorską, Moliera, pl. Piłsudskiego, Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Browarną, Wiślaną, Dobrą, Karową, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie do ul. Sanguszki i mety zlokalizowanej w rejonie ul. Konwiktorskiej.

Z kolei uczestnicy 10-kilometrowych zmagań pobiegną trasą z pl. Krasińskich, Miodową, Senatorską, Wierzbową, Moliera, pl. Piłsudskiego, Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Browarną, Topiel, Kruczkowskiego, Rozbrat, Górnośląską, Solec, Wioślarską, Ludną, Solec, Dobrą, Karową, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie do ul. Sanguszki i mety zlokalizowanej w rejonie ul. Konwiktorskiej.

Zobacz też: 78. rocznica Powstania Warszawskiego. Dzwony w stolicy zabiją w hołdzie poległym i żyjącym Powstańcom

Warto zaznaczyć, że przebieg trasy biegów nie jest przypadkowy. Są one powiązane z symbolicznymi dla Powstania Warszawskiego miejscami. "Linia startu, wspólna dla obu dystansów będzie usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Meta, również wspólna dla biegu na 5 i 10 km, zostanie zlokalizowana na ulicy Konwiktorskiej. To wzdłuż tej ulicy w sierpniu 1944 r. przebiegała linia frontu" - czytamy na oficjalnej stronie 31. Biegu Powstania Warszawskiego.

31. Bieg Powstania Warszawskiego - utrudnienia

Ulice na trasie biegu, w godz. 20-23, będą czasowo wyłączone z ruchu. Oznacz to zmiany tras kursowania pojazdów komunikacji miejskiej oraz skierowanie kierowców na objazdy.

Jak podaje ratusz, wszystkie poniższe ulice, którymi będzie prowadziła trasa biegu, będą sukcesywnie otwierane zaraz po przebiegnięciu ostatniego zawodnika.

  • Miodowa – przejazd ulicą będzie zamknięty od godz. 20:00 do godz. 21:30
  • Senatorska, Wierzbowa, Moliera oraz Plac Piłsudskiego – przejazd ulicami będzie zamknięty od godz. 20:00 do godz. 21:45
  • Królewska i Krakowskie Przedmieście – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:00 – 21:55.
  • Karowa, Browarna – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:05 – 22:00.
  • Dobra, Wiślana – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:08 – 22:35 ( wyjazd z ul. Wiślanej będzie możliwy od godz. 22:00).
  • Topiel, Kruczkowskiego, Górnośląska, Ludna i Solec – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:35 – 22:25.
  • Rozbrat – będzie zamknięty 21:00-22:10
  • Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie, ul. Sanguszki – będzie zamknięte w sobotę w godz. 20:08 – 22:50

Godziny podane w informatorze są orientacyjne.

Ratusz przekazał również, że zachodnia jezdnia Wisłostrady (w kierunku Mokotowa) zostanie zamknięta na odcinku od ul. Krasińskiego do Górnośląskiej. Wyłączony fragment będzie można objechać, jadąc ulicami: Trasa AK – al. Prymasa Tysiąclecia – Al. Jerozolimskie – „Grzymały” Sokołowskiego – Wawelska – Trasa Łazienkowska. Ominięcie trasy biegu będzie możliwe także ulicami: Krasińskiego – Mickiewicza – Andersa – Marszałkowską – Waryńskiego – Trasą Łazienkowską. Objazd dla zamkniętych ulic Bonifraterskiej, pl. Krasińskich i Miodowej przebiegać będzie ulicami: Andersa – pl. Bankowy – Marszałkowska. Rejon Powiśla będzie miał możliwość obsługi komunikacyjnej ulicą Książęcą, a także Zajęczą, Topiel i Tamką.

Bieg Powstania Warszawskiego - zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej

Wraz z rozpoczęciem przygotowań do wydarzenia oraz pokonywaniem przez biegaczy kolejnych odcinków tras – od ok. godz. 16:00 do końca kursowania – autobusy linii: 100, 106, 107, 108, 109, 111, 116, 118, 127, 128, 155, 159, 162, 166, 175, 178, 180, 185, 222, 503 i 518 będą kierowane na trasy objazdowe. Szczegółowy opis zmian znajduje się na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z ubiegłorocznego Biegu Powstania Warszawskiego.

78. rocznica Powstania Warszawskiego

Chociaż Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia, obchody 78. rocznicy tego wydarzenia już się rozpoczęły. Za nami premiera książki „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”, a także koncert i premiera płyty „Wolne serca”.

Przed nami jednak jeszcze szereg wydarzeń upamiętniających poległych w krwawych walkach o wolność w 1944 roku. M.in. spotkania Prezydenta Rzeczypospolitej i Prezydenta Warszawy z uczestnikami powstańczych walk, które zaplanowano na 30 lipca, a także uroczyste upamiętnienie Godziny „W” w poniedziałek, 1 sierpnia. Szczegółowy harmonogram obchodów dostępny na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego, a także TUTAJ.

Powstanie Warszawskie tworzy wspólnotę. Jan Ołdakowski o rocznicy powstania i nowej roli Muzeum
Sonda
Czy uważasz, że Powstanie Warszawskie było potrzebne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki