Boże Narodzenie 2022. Zwierzę to nie rzecz, nie kupuj go na prezent. Lekarz weterynarii apeluje

i

Autor: Pixabay Boże Narodzenie 2022. Zwierzę to nie rzecz, nie kupuj go na prezent. Lekarz weterynarii apeluje

Prezenty świąteczne

Boże Narodzenie 2022. Zwierzę to nie rzecz, nie kupuj go na prezent. Lekarz weterynarii apeluje

2022-12-23 14:41

Boże Narodzenie to czas wspólnych spotkań i prezentów pod choinką. Niestety nadal zdarza się, że wśród podarków znajdują się urocze pieski, kotki czy chomiczki, które gdy podrosną, lądują na ulicy, jak niechciane rzeczy. "Najlepszym zwierzakiem, jakiego można dać dziecku w prezencie na święta, jest zwierzę pluszowe. Żywe "prezenty" często szybko nudzą się dzieciom i są porzucane" - tłumaczy lekarz weterynarii Dorota Sumińska.

Święta 2022. Zamiast zwierzaka, podaruj pluszaka

Zdaniem Doroty Sumińskiej, lekarza weterynarii, z którą rozmawiała PAP, najlepszym zwierzakiem, jakiego można dziecku podarować w prezencie, jest zwierzę pluszowe. "Zwierzęta często dajemy dzieciom, a dziecko nie może być odpowiedzialne za zwierzę i jego życie, bo samo za siebie nie jest odpowiedzialne. Zwierzęta powinny być w domu na tych samych prawach, co dzieci, bo są tak samo bezbronne" - podkreśliła w rozmowie z PAP weterynarz i obrończyni praw zwierząt.

Dodała, że bardzo często takie żywe prezenty nudzą się dzieciom i całej rodzinie, dlatego są szybko porzucane, wywożone do lasu, oddawane do schroniska, a nawet wyrzucane na śmietnik. "Sama nieraz znajdowałam na śmietniku wyrzucone chomiki czy świnki morskie" - powiedziała Sumińska.

Zwierzęta też czują! Nie skazujmy ich na cierpienie

Jak przypomniała Sumińska, badania prowadzone od wielu lat potwierdzają, że zwierzęta, a przynajmniej wszystkie kręgowce, do których należy również człowiek, przeżywają emocje, m.in. strach, ból i rozpacz. Lekarz weterynarii dodała, że pod tym względem krowa czy świnia nie różnią się w niczym od psa czy kota.

Według Sumińskiej przedmiotowe traktowanie zwierząt "będzie trwać dopóty, dopóki ludzie jedzą mięso". Z danych, które przytaczają naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wynika, że około 60 proc. całej biomasy ssaków na Ziemi to zwierzęta hodowane dla ludzkich potrzeb, a ptaki hodowlane stanowią 70 proc. wszystkich ptaków. W 2020 r. WWF podawało, że ssaki dziko żyjące stanowią już jedynie 4 proc. wszystkich ssaków, 36 proc. stanowią ludzie, a 60 proc. zwierzęta hodowlane.

W opinii Doroty Sumińskiej dając takie prezenty dzieciom, rodzice wykonują dodatkowo bardzo złą pracę dydaktyczną, ponieważ uczą dzieci, że zwierzęta można traktować, jak rzeczy.

"My wciąż traktujemy zwierzęta przedmiotowo. Pakujemy rybki w sklepie zoologicznym do woreczków foliowych z wodą, a papużki do pudełek, jakby to było kilo kaszy" - powiedziała. Dodała, że choć ustawa o ochronie zwierząt mówi, że zwierzę nie jest rzeczą, to praktyka jest inna. "Dowodem na to jest choćby to, jak traktujemy zwłoki zwierzęce na drogach - są rozjeżdżane bez skrupułów, mało kto się zatrzymuje. Bezdomnymi zwierzętami w gminach zajmują się wydziały ds. odpadów, a gminne przechowalnie dla zwierząt umieszczane są w pobliżu oczyszczalni ścieków" - mówi.

Apelujemy zatem do naszych czytelników o przemyślane prezenty gwiazdkowe. Żywe zwierzę nie jest rzeczą! Nie kupuj go na prezent!

Sonda
Czy płakałaś/eś kiedyś po otrzymaniu nietrafionego prezentu świątecznego?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany