Były radny Warszawy ambasadorem w Watykanie, wojewoda- na Litwie

i

Autor: ALEX MARCINKOWSKI / SUPER EXPRESS, PAWEŁ DĄBROWSKI / SUPER EXPRESS, grafika RN

Nadchodzą zmiany

Były radny Warszawy ambasadorem w Watykanie. Wojewoda odejdzie na Litwę? PiS szykuje nowych dyplomatów

2022-07-15 9:21

PiS szykuje nowych dyplomatów i sięga po kadry z Warszawy. Adam Kwiatkowski, były wieloletni radny Pragi-Południe i Rady Warszawy, a ostatnio minister w Kancelarii Prezydenta RP, w maju odebrał nominację na ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej. Jak nam mówi, już się pakuje i przeprowadza do Rzymu i Watykanu w ciągu kilkunastu dni. Ambasadorem może też zostać wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Niewykluczone, że obejmie stanowisko dyplomatyczne na Litwie. To uruchomi całą lawinę decyzji politycznych dotyczących Warszawy i Mazowsza.

Były radny Pragi-Południe, dawnej gminy Centrum i w końcu Rady Warszawy a ostatnio minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski w maju odebrał nominację na ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej. Adam Kwiatkowski to doświadczony wieloletni warszawski samorządowiec. Teraz będzie musiał zmierzyć się z pracą w dyplomacji. Jak mówi "Super Expressowi": - już się pakuje. Przeprowadzam się do Rzymu w ciągu kilkunastu dni. Zastąpi na tym stanowisku Janusza Kotańskiego, który ambasadorem był od 2016 roku Kwiatkowski będzie nowym ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich. Nadal będzie formalnie społecznym doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

PiS chce zabrać do dyplomacji także wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. O ile nominacja dla Adama Kwiatkowskiego wielkich reperkusji dla stołecznego samorządu nie ma, o tyle odejście wojewody uruchamia lawinę decyzji politycznych i personalnych w PiS... Kto będzie nowym wojewodą i czy nowy wojewoda będzie też kandydatem PiS na prezydenta Warszawy? 

Konstanty Radziwiłł

i

Autor: Facebook Konstanty Radziwiłł

Obecnie ambasadorem Polski na Litwie jest Urszula Doroszewska, która urzęduje tam od sierpnia 2017 roku. Doroszewska wcześniej pracowała w Kancelarii Prezydenta RP, przez 5 lat była ambasadorką Polski w Gruzji, a 2 lata sprawowała funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku.

W rozmowie z Gazetą Stołeczną działacz warszawskiego PiS, zastrzegając anonimowość, potwierdził rozważania o przyszłości Konstantego Radziwiłła. – To nie jest plotka, taki temat jest. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zajmuje się tym już od dobrych dwóch miesięcy. Konstanty Radziwiłł ma zostać ambasadorem na Litwie, z tego, co słyszałem, uczy się nawet litewskiego – powiedział.

"Super Express" potwierdził również w swoich źródłach tę informację. - Wojewoda Radziwiłł zakończy misję w Warszawie na pl. Bankowym. Jest to jednak pytanie szersze o to, kto będzie jego następcą i czy przyszły nowy wojewoda mazowiecki ma być również kandydatem PiS na prezydenta Warszawy. To na razie pytanie otwarte - mówią nam politycy PiS.

Rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz stwierdza dyplomatycznie: – Wojewoda Konstanty Radziwiłł pracuje dla Rządu RP, jest powoływany i odwoływany przez Premiera i jest do dyspozycji swoich przełożonych. W związku z tym Pan Wojewoda nie będzie odnosił się do informacji medialnych w tym zakresie. Nie mamy obecnie żadnych informacji o zmianie na stanowisku wojewody mazowieckiego – oświadczyła w rozmowie z "Super Expressem" rzeczniczka wojewody.

Sonda
Czy Polska powinna wydalić ambasadora Rosji?
Skandalista Radziwiłł wyrzucił żonę z samochodu. Vlog "Historia z Koprem"