Ważne

Co dalej z budową metra w Warszawie? Rafał Trzaskowski wyjaśnia. Padła ważna deklaracja

2022-12-02 17:28

Co dalej z budową metra w Warszawie? Prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił piątek (2 grudnia) dalsze plany dotyczące rozwoju odziemnej kolei miejskiej. Okazje się, że od miesięcy toczyły się zażarte negocjacje między miastem, Metrem, a wykonawcą. Padły jednak ważne i oczekiwane przed wielu warszawiaków słowa.

Warszawa. Co dalej z metrem? Rafał Trzaskowski wyjaśnia

Budowa metra, to ważny temat dla mieszkańców Warszawy. Otwarcie kolejnych stacji zawsze budzi duże zainteresowanie pasażerów. Przyszedł jednak kryzys, i nie wiadomo było jak wpłynie on na dokończenie tego wielkiego projektu. - Ceny materiałów bardzo wzrosły. Najpierw dotknął nast. Kryzys covidowy, potem wybuchła wojna na Ukrainie. Do tego mamy wysoką inflację – powiedział w piątek prezydent Trzaskowski. - Pracujemy nad projektowaniem III linii. Najważniejsze jest jednak na razie dokończenie II linii – zapowiedział prezydent.

Prezydent Trzaskowski przyznał, że w tej sprawie toczyły się trudne rozmowy. - Porozumieliśmy się, będą kontynuowane prace jeśli chodzi o stacje na Bemowie. Kontrakt obejmuje budowę trzech stacji pasażerskich i Stacji Techniczno Postojowej. Długość ostateniego odcinka, to 4 km. Zakończy on II linię metra – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski. Chodzi o ostatnie 4 km II linii. Na tym odcinku powstaną stacje Lazurowa, Chrzanów i Karolin. Na końcu Turcy zbudują STP Karolin. Udało się osiągnąć kompromis, co potwierdził zaproszony na konferencję szef firmy Gulermak. - To nie był łatwy proces. Negocjacje były trudne, ale udało nam się uzyskać porozumienie. Dziękuję miastu, Metru Warszawskiemu i stronie rządowej – powiedział Umut Postlu.

II linia metra. Kolejne postępy prac

Pod koniec sierpnia metro otworzyło nowe stacje na Bródnie. W środę (28 września) oficjalnie otworzyli trzy nowe stacje: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Na miejscu zgromadzili się tłumnie mieszkańcy niemogący doczekać się pierwszego pociągu. Na razie nie znamy terminu zakończenia ostatniego etapu budowy II linii na Bemowie.

Sonda
Lubisz podróżować metrem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki