Czego oczekują od pracy Twoi rówieśnicy? Sprawdź, czy myślisz podobnie

2020-02-24 8:59 Artykuł Sponsorowany
Czego oczekują od pracy Twoi rówieśnicy? Sprawdź, czy myślisz podobnie
Autor: Pexels

Stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia, atrakcyjne wynagrodzenie, dobra atmosfera czy regularne podwyżki - to tylko niektóre z najważniejszych aspektów życia zawodowego. Czego najczęściej oczekujemy od pracy? Każdy z nas ma indywidualne potrzeby związane z pracą, można jednak zauważyć pewne podobieństwa w zależności od generacji. Czy wiesz czego od pracy oczekują Twoi rówieśnicy? Sprawdź w poniższym artykule!

"Które elementy życia zawodowego są dla Ciebie szczególnie ważne?" - na to pytanie odpowiadali respondenci badania przeprowadzonego przez serwis Pracuj.pl. Zarobki okazały się najważniejsze dla wszystkich - oprócz baby boomers, którzy cenią sobie najwyżej dobrą atmosferę wśród współpracowników. Generacja Z najczęściej ze wszystkich szuka uznania swojej pracy, generacja Y - przykłada największą wagę do podwyżek. Generacja X - podobnie do baby boomers - wysoko ceni sobie bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia.

Czego od pracy oczekują młodzi pracownicy?

Tak zwana generacja Z (18-24 lata), czyli ludzie zdobywający pierwsze zawodowe szlify i wchodzący na rynek pracy w większości zwracają uwagę na docenianie efektów ich pracy. Różnią ich aspiracje i ambicje zawodowe, każdy z nich szuka jednak pracodawcy, który zrozumie i spełni ich potrzeby oraz oczekiwania. Liczy się też odpowiednie wynagrodzenie, które według badań Pracuj.pl stanowi najważniejszy aspekt życia zawodowego dla przedstawicieli niemal wszystkich pokoleń. I choć bez pracy nie ma kołaczy, to młodzi ludzie są najrzadziej skłonni do zmiany pracodawcy przy problemach z podwyżką - może wynikać to ze strachu przed utratą stałego źródła dochodu i problemami z późniejszym znalezieniem innej pracy.

Z kolei generacja Y, która wchodzi na rynek wkrótce po studiach jest pozytywnie nastawiona do zmian specjalizacji w przyszłości. Młodym, ale z doświadczeniem najrzadziej zależy na dobrych relacjach z przełożonymi. Częściej niż Z przykładają oni wagę do prywatnych pasji, niż kariery oraz najczęściej szukają regularnych podwyżek.

Każdy pracownik ma indywidualne podejście i oczekiwania. Chcesz wiedzieć, czy znajdziesz u wymarzonego pracodawcy to czego oczekujesz? Mamy dla Ciebie idealną propozycję!

Wybierz się na Festiwal Pracy JOBICON!

Już 2 marca wybierz się na Festiwal Pracy JOBICON w warszawskim Centrum Expo XXI! Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową wydarzenia, pobierzesz bezpłatny bilet i przyjdziesz na festiwal! W programie ciekawe prelekcje oraz warsztaty, a także goście specjalni, m.in. Magda Gessler, Rafał Masny, Urszula Zając-Pałdyna, Emilia Wojciechowska i inni!

Sprawdź szczegóły tutaj.

Na czym jeszcze zależy pracownikom?

Dla większości pokoleń, także dla młodych jednymi z ważniejszych cech pracy są między innymi dobra atmosfera (65%) oraz stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia (48%). Pod tym względem wyróżnia się jedynie generacja Z (18-24 lat) - to jej przedstawiciele znacznie bardziej niż inne pokolenia przykładają wagę do doceniania efektów ich pracy przez przełożonych.

Najmłodsi i najstarsi chcą mieć blisko i wygodnie

Co ciekawe, bliskość pracy i dogodny dojazd do niej okazały się szczególnie ważne dla dla generacji Z (44%) i baby boomers (46%) - pokoleń znajdujących się na dwóch przeciwnych krańcach kariery zawodowej. Ogółem na ten aspekt wskazywało 41% badanych, co sugeruje duże znaczenie lokalizacji miejsca pracy dla sporej grupy potencjalnych kandydatów.

Co cenią w pracy różne generacje? Zobacz na poniższych wykresach:

Co cenią w pracy różne generacje?
Autor: materiały prasowe

Artykuł Sponsorowany