Czy wiesz, gdzie wyrzucić karton po pizzy albo stłuczoną szklankę? Te odpowiedzi Cię zaskoczą

2021-11-27 17:20
Czy wiesz, gdzie wyrzucić karton po pizzy albo stłuczoną szklankę? Te odpowiedz Cię zaskoczą
Autor: Pixabay Czy wiesz, gdzie wyrzucić karton po pizzy albo stłuczoną szklankę? Te odpowiedz Cię zaskoczą

Warszawiacy starają się dbać o środowisko. Jedną z oznak jest zwiększająca się liczba mieszkańców segregujących śmieci. Jednak niektóre odpadki mogą sprawiać trudności zarówno dla żółtodziobów w takim proekologicznym działaniu, jak i osób, które już od dawna rozdzielają śmieci. O ile decyzja, do którego kosza wyrzucić plastikowe butelki czy obierki z ziemniaków nie wywołuje większych problemów. O tyle kwestia, gdzie powinien trafić karton po pizzy lub stłuczona szklankę już tak. Zatem, gdzie powinny trafić te odpadki? Podpowiadamy w artykule poniżej.

W rozwiązywaniu dylematów związanych z prawidłową segregacją śmieci pomaga strona internetowa SegregujNa5, która została specjalnie przygotowana przez stołeczny ratusz. W minionym roku portal ten zanotował aż 3,5 mln odwiedzin! Najwięcej zapytań było wówczas o to, gdzie powinien trafić karton po mleku. Odpowiedzi na to nurtujące pytanie w 2020 roku szukano ponad 73 tys. razy. Według strony SegregujNa5, opakowanie po mleku należy wyrzucić nie, jakby mogło się zdawać, do papieru, a do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Idąc za ciosem:

  • zużyta maszynka do golenia powinna wylądować w pojemniku na odpady zmieszane
  • butelka po oleju powinna trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne
  • zużyta żarówka powinna ona trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub Mobilnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

A gdzie wyrzucić karton po pizzy? Pierwsza myśl: do pojemnika na papier. Nic bardziej mylnego! W każdym razie nie zawsze. Jeśli jest to czysty karton, na spokojnie można wyrzucić go do pojemnika na makulaturę. Jednak, gdy jest on zatłuszczony, należy wyrzucić go do kosza na odpady zmieszane.

Problem pojawia się również, gdy w roztargnieniu stłuczemy szklankę, która jak na złość rozsypie się w drobny mak. Pierwsza myśl podpowiada: sprzątnę kawałki szkła i wyrzucę je do… pojemnika na szkło. Błąd! Zbite szklane naczynia takie jak kubki, szklanki, talerze czy lustra powinny trafiać do odpadów zmieszanych.

Jeśli nie ma się pewności, gdzie wyrzucić dane odpady, warto zajrzeć na stronę SegregujNa5. Informacje są tam na bieżąco uzupełniane. W bazie co chwila pojawiają się nowe, zgłaszane przez użytkowników hasła. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, o jaki odpad chodzi, kliknąć "ENTER" i odpowiedź pojawia się jak na tacy.

Sonda
Czy segregujesz śmieci?
Śmieci zalewają Warszawę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE