Darmowy telefon na Pradze!

2016-05-09 0:00 Izabela Kraj

Publiczne aparaty telefoniczne odeszły już do lamusa. Wspomnień czar z czasów PRL można jednak przywołać na Pradze-Północ. Zawisł tam taki automat. I to nie jest atrapa! Można z niego dzwonić w ramach "wolnej linii dyplomatycznej".

Najprawdziwsza czynna budka telefoniczna została zawieszona na murze dawnych zakładów Koneser przy ul. Nieporęckiej. Całkowicie darmową linię - pierwszą na świecie "wolną linię dyplomatyczną" uruchomił Konsulat Praettigau, który ma swoją siedzibę po drugiej stronie ulicy. Konsulat szwajcarskiej doliny Praettigau to miejsce przyciągające artystów z Warszawy, Polski i całego świata. Szykuje wystawy, instalacje, performance i akcje dla warszawiaków, prowadzi też restaurację. Knajpa i wszystkie pokoje w kamienicy przy Nieporęckiej 6 jako placówka dyplomatyczna są eksterytorialne.

- "Wolna linia dyplomatyczna" to jest oczywiście do pewnego stopnia akcja artystyczna. Ale z telefonu jak najbardziej można korzystać naprawdę, najlepiej do prowadzenia dyplomatycznych rozmów z kimkolwiek - mówi "Super Expressowi" Antonina Federowicz, menedżer z konsulatu. - Można z niego dzwonić na telefony komórkowe i stacjonarne w Polsce i zagranicą. Ponieważ jesteśmy konsulatem, umożliwiliśmy tym sposobem stałą łączność między doliną szwajcarską Praettigau Rudolfa Steinera a warszawską Pragą - dodaje.

Budka działa zaledwie od kilku dni, ale mieszkańcy Pragi już się z nią oswajają i "propagandą szeptaną" przekazują informacje o takim miejscu. Telefon jest o tyle nietypowy, że posiada swój numer: 22 698 24 39. Można więc tam zadzwonić.

Coraz częściej można więc zaobserwować, jak przypadkowi przechodnie przystają przy murze Konesera, bo słyszą, jak dzwoni telefon. Niektórzy decydują się odebrać...