Dawid Kwiatkowski, Józef Piłsudski, Paweł Domagała

i

Autor: AKPA, Miroslaw Pieslak / Forum

Domagała, GrubSon, Piłsudski na Święto Niepodległości 2021. Co się będzie działo w Warszawie poza demonstracjami?

Święto Niepodległości 2021 w Warszawie to naprawdę nie tylko demonstracje! W stolicy okazji do pokojowego i pogodnego patriotycznego świętowania we czwartek (11.11.2021) nie zabraknie: na koncertach, wystawach, spacerach, biegach i podczas pokazów historycznych. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych propozycji na 11 listopada w Warszawie.

Centralne obchody Święta Niepodległości 11 listopada odbędą się tradycyjnie na placu Piłsudskiego. Tegoroczne święto Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru".

Jak informuje resort obrony narodowej, oficjalne obchody odbędą się tradycyjnie o godz. 12 przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości ok. godziny 14 odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego. O godz. 17.30 odbędzie się capstrzyk niepodległości pod pomnikiem Piłsudskiego nieopodal gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa, Przez cały dzień na Trakcie Królewskim trwać będzie Festiwal Niepodległa – z koncertami na trzech scenach. Jedna będzie dedykowana najmłodszym z występem: „Alicja Janosz Dzieciom”. Druga - na dziedzińcu UW - gwiazdom estrady. Z kolei na Scenie Tańców Polskich Janusz Prusinowski wraz ze znanymi twórcami ludowymi będzie uczył tradycyjnych polskich tańców. Krakowskim Przedmieściem przejdą parady muzyczne, taneczne, retro samochodów oraz powozów konnych. O każdej pełnej godzinie między 13 a 20 z balkonu hotelu Bristol przemówią ojcowie Niepodległości – m.in. Piłsudski, Dmowski, Paderewski czy Witos. 

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych propozycji na spędzenie 11 listopada w Warszawie, poza demonstracjami:

Święto Niepodległości w Warszawie

i

Autor: Kancelaria Premiera flickr.com Święto Niepodległości w Warszawie

Enigma na wystawie

W Galerii Narodowego Centrum Kultury na Krakowskim Przedmieściu można oglądać polską kopię niemieckiej Enigmy wykorzystywaną w działaniach militarnych. Przygotowało ją Muzeum Historii Polski. Po raz pierwszy w Polsce na wystawie "Enigma. Zagadka Rozwiązana" szeroka publiczność będzie mogła zobaczyć eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej – wykonaną przez polski wywiad kopię maszyny szyfrującej.

Parada z Piłsudskim

Przez Łazienki Królewskie o godz. 13 przejedzie parada konna kawalerzystów w historycznych mundurach z czasów II Rzeczypospolitej. Odbędzie się też inscenizacja przejazdu marszałka Józefa Piłsudskiego. Parada z udziałem grupy rekonstrukcyjnych odbędzie się też o godz. 13 na Pradze. Po niej piknik historyczny na placu Hallera z wystawą pojazdów wojskowych oraz uzbrojenia z XX wieku.

Pojazdy wojskowe i broń przy muzeum

Muzeum Wojska Polskiego jak co roku 11 listopada przygotowuje szczególne atrakcje dla gości. Tym razem na dziedzińcu muzeum w Al. Jerozolimskich w godz. 10-16 będzie można obejrzeć wyposażenie i uzbrojenie używane przez żołnierzy współczesnych wojsk m.in. Rosomaka, wielozadaniowy pojazd typu Humvee, Oshkosh M-ATV z jednostki specjalnej "AGAT", czy stoiska fabryki broni.

GrubSon i Domagała na uniwerku

Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego stanie scena na której od godz. 14 pojawią się znani artyści z utworami pasującymi do Święta Niepodległości. m.in. Bitamina i Dawid Kwiatkowski, O godz. 17.15 na scenie pojawi się Paweł Domagała, wykonawca hitu „Weź nie pytaj”. Ostatnim koncertem na tej scenie będzie występ GrubSona, którego utwór „Na szczycie” po raz pierwszy w historii polskiego rapu został odtworzony w serwisie YouTube ponad 100 mln razy.

Przeczytaj także: Świętowanie Niepodległości sięgnęło bruku!

Dom Piłsudskich otwarty

Po kilkuletniej przerwie i generalnym remoncie willa Milusin w Sulejówku w czwartek udostępniona zostanie publiczności. Ma sprawiać wrażenie, jakby jej dawni gospodarze - Aleksandra i Józef Piłsudscy z córkami Wandą i Jadwigą - wciąż tu mieszkali. Willa powstała na początku lat 20. Była darem wojska dla Marszałka, sfinansowanym ze składek żołnierzy. Szczegóły na stronie: muzeumpilsudski.pl

Bieg na Kępie Potockiej

Na biegowo niepodległość można świętować na Kępie Potockiej. Trasa Biegu 11 Listopada na 5 i 10 kilometrów powiedzie parkowymi alejkami okalającymi urokliwy kanałek starorzecza Wisły.

Spacer po Powązkach

To będzie wędrówka w głąb historii odzyskiwanej, budowanej i walczącej Niepodległej – zapowiada Marcin Łaszczyński z Biura Edukacji Narodowej IPN. Poprowadzi on spacer po Powązkach Wojskowych szlakiem słynnych żołnierzy. Start o godz. 10 z placu przed Domem Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym.

„Harfa” przy muzeum

W Muzeum Niepodległości przy al. Solidarności o godz. 12.30 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych: „Ta, co zwyciężyła”. Wystąpi chór męski im. Wacława Lachmana Tow. Śpiewaczego "Harfa". Po nim można będzie obejrzeć wystawę: „To im zawdzięczamy Niepodległość.”

Wspólne śpiewanie

„Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Legiony”, „My, pierwsza brygada” oraz wiele innych pieśni i piosenek będziemy mieli okazję od rana w czwartek wspólnie zaśpiewać w ogródku pawilonu Niepodległa w Al. Ujazdowskich. Śpiewankom prym będzie wiodła Ferajna z Hoovera zespołem na 9 męskich głosów. Spotkanie skończy się wspólnym śpiewaniem hymnu o godz. 12.

Przeczytaj także: Trzaskowski ma sprzątnąć centrum przed Świętem Niepodległości

Oraz Marsz Niepodległości 2021 będzie miał charakter państwowy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki