Wanda Traczyk - Stawska

i

Autor: Andrzej Lange/SUPER EXPRESS Wanda Traczyk - Stawska

Wanda Traczyk-Stawska Warszawianką Roku 2021. Otrzymała rekordową liczbę głosów

2021-11-09 22:04

Wanda Traczyk-Stawska otrzymała tytuł "Warszawianka Roku 2021". Na zwyciężczynię oddano rekordową liczbę ponad 51 tysięcy głosów. Gala wręczenia nagród miała miejsce we wtorek (9 listopada) wieczorem. Kim jest Wanda Traczyk-Stawska? To bardzo zasłużona postać.

Laureatką konkursu Warszawianka Roku 2021 roku została Wanda Traczyk-Stawska -ogłosił podczas wtorkowej gali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak zaznaczył, to mieszkańcy wybierali Warszawiankę Roku. Na zwyciężczynię oddano rekordową liczbę ponad 51 tysięcy głosów. Kandydatkami były również: Katarzyna Augustynek, Sylwia Chutnik, Kamila Górniak, Marina Hulia, Agnieszka Kępka, Olga Kozierowska, Marta Lempart, Agnieszka Sikora, Magdalena Żagałkowicz.

"Musimy szukać autorytetów, które są dla nas istotne. Kandydatki łączy wielka odwaga, ale też fakt, że mogą nas wszystkich zawstydzić" - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Dzięki nim możemy się czuć dumni, że mieszkamy razem z nimi w Warszawie" - dodał.

Dla Buddy porzuciła karierę. Kim była Małgorzata Braunek? | Historia z Koprem

Jak opisuje PAP, Wanda Traczyk-Stawska to harcerka Szarych Szeregów, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Urodziła się 7 kwietnia 1927 roku w Warszawie. W czasie okupacji niemieckiej działała pod pseudonimem "Pączek".

W Powstaniu Warszawskim brała udział jako strzelec i łączniczka w oddziale Antoniego Chruściela ps. Monter. Walczyła m.in. na Śródmieściu Południowym i Powiślu. 6 września 1944 r. została ciężko ranna na ul. Smolnej. Po kapitulacji powstania trafiła do niewoli niemieckiej.

W 1947 r. wróciła do Polski. Ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW i podjęła pracę jako nauczycielka w szkołach specjalnych. Zajmowała się również odszukiwaniem mogił powstańczych na terenie miasta. Była m.in.: inicjatorką opieki nad cmentarzem Powstańców Warszawy na Woli i współinicjatorką ustanowienia przez Sejm w 2015 r. 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

Sonda
Czy jest Ci przykro, że Kurdej-Szatan wyleciała z TVP?