Dramatyczna sytuacja w liceach: Za dużo młodzieży i za mało nauczycieli! [AUDIO]

2019-06-11 21:05
dramatyczna sytuacja w liceach
Autor: eska.pl dramatyczna sytuacja w liceach

Mimo przygotowania 43 tys. miejsc, uczniowie nie pomieszczą się w szkołach ponadpodstawowych - alarmuje warszawski ratusz. Równocześnie we wrześniu może zabraknąć nawet trzech tys. nauczycieli!

Przygotowaliśmy ponad 43 tys. miejsc. Jednak z powodu kumulacji roczników potrzebnych jest aż 47 tys.! - Mamy mniejsze nabory do techników i szkół branżowych pierwszego stopnia i większe potrzeby jeżeli chodzi o licea ogólnokształcące. Zwracaliśmy na to uwagę Ministerstwu Edukacji Narodowej, że nie przekonamy absolwenta,który marzy, aby zostać prawnikiem, żeby wybrał szkołę elektryczną czy budowlaną - wyjaśnia wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska

Posłuchaj:

Przeczytaj także: Chcesz zostać ławnikiem? Warszawa Cię potrzebuje! [AUDIO]

Ale to koniec szkolnych problemów stolicy: brakuje również nauczycieli. Od września może zabraknąć nawet trzy tys.! - Dzisiaj największe braki mamy przede wszystkim wśród nauczycieli języków obcych,szczególnie języka angielskiego. Ale brakuje też nauczycieli WF-u i matematyki - mówi wiceprezydent Renata Kaznowska.

Posłuchaj:

Przeczytaj także: Progi punktowe do liceów w Warszawie. Zasady rekrutacji 2019

Dlatego Ratusz ruszył ze skierowaną do studentów i absolwentów kampanią "Praca szuka nauczyciela". Oferuje m.in. bezpłatne kursy doszkalające, finansowane z budżetu miasta. Nauczyciel na starcie dostanie 2,5 tys. zł. ale mają być też dodatki: - Kształtują się średnio na poziomie 600 zł., ale sięgają nawet kwoty 1200 zł. Mamy też bardzo wysokie dodatki za wychowawstwo: tez najwyższe w Polsce,sięgające nawet 380 zł - przekonuje wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Posłuchaj:

Przeczytaj także: Dziecko wyjeżdża na wycieczkę lub "zielona szkołę"? Sprawdź autokar!

Dlaczego uschła palma na rondzie de Gaulle'a? Zobacz wideo:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE