Drogę do grobu znajdziesz w telefonie. Rusza aplikacja Stare Powązki

2021-10-20 21:01
Stare Powązki w Warszawie
Autor: AKPA Pochówek na Powązkach nie należy do tanich

Przed Wszystkimi Świętymi będzie już dostępna bezpłatna aplikacja "Stare Powązki", która ma ułatwić odnajdywanie grobów, poruszanie się po cmentarzu, a także edukację o historii warszawskiej nekropolii. Bezpłatna aplikacja będzie dostępna od 29 października.

Aplikacja "Stare Powązki" ułatwi odnajdywanie grobów, poruszanie się po cmentarzu, spacery tematyczne, poznawanie życiorysów osób pochowanych, a także edukację o historii warszawskiej nekropolii. Powstała dzięki wykorzystaniu danych z inwentaryzacji Starych Powązek wykonanej przez biuro stołecznego konserwatora zabytków. Aplikacja będzie bezpłatna i będzie ją można ściągnąć już od 29 października.

Aplikacja przede wszystkim będzie przydatna do odnalezienia grobów na cmentarzu. "Będzie nas nawigowała prosto do grobu. Bez względu na to, czy to jest osoba nam bliska, czy po prostu chcemy znaleźć grób znanej osoby" - powiedział podczas środowej konferencji Karol Gądzik z Fundacji Stare Powązki. Będzie też zawierała różne funkcje edukacyjne. "Opowiadając o osobach spoczywających na Starych Powązkach chcielibyśmy opowiedzieć o historii Warszawy i Polski. Będzie to też element lekcji historii dla młodzieży z warszawskich szkół" - zaznaczył Gądzik. W aplikacji dostępne będą różne scenariusze zwiedzania Starych Powązek. Będzie ona nawigowała dokładnie do danego miejsca. W nim wyświetlony zostanie krótki biogram. Dla osób niewidomych i niedowidzących będzie dostępne "coś w rodzaju audiobooka", gdzie komunikat zostanie przeczytany przez lektora.

"Jestem zachwycona tą aplikację. Wielokrotnie kwestując na Starych Powązkach spotykałam się pytaniami, jak dojść do grobu znanej postaci. To rzeczywiście trudne na tym olbrzymim, 44 hektarowym terenie" - powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Od ponad 10 lat prowadzona była inwentaryzacja wszystkich nagrobków na Powązkach. "Przez ten czas zinwentaryzowany został praktycznie cały cmentarz. Kwatera po kwaterze, pole grobowe po polu grobowym cały teren został zinwentaryzowany. Polegało to nie tylko na spisaniu gdzie kto leży, ale także opisaniu miejsca grobowego, nagrobka, głównych założeń artystycznych, rzeźbiarskich i konserwatorskich. Groby zostały też dokładnie obfotografowane i pomierzone. Powstała baza, dzięki której można było wprowadzić całą inwentaryzację Starych Powązek do miejskiego serwisu mapowego" - przekazał stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. "Ta baza stała się podstawą do opracowania aplikacji" - dodał.

W przyszłości przy bramach cmentarnych zamontowane zostaną dotykowe panele informacyjne dla osób, które aplikacji nie zainstalowały. One również zostaną oparte na bazie danych po inwentaryzacji. W planach są też aplikacje dla innych warszawskich cmentarzy. "Wprowadzone będą tam, gdzie prowadzona jest inwentaryzacja czyli cmentarz prawosławny i ewangelicko-augsburski. Być może w przyszłości na cmentarzu żydowskim będziemy mogli uruchomić wyszukiwarkę" - zaznaczył stołeczny konserwator.

Sonda
Czy cmentarze powinny zostać zamknięte na 1 listopada?
Groby polskich polityków. Powązki Wojskowe i nie tylko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE