Niesamowity projekt

Drucianka Campus w Warszawie. Niezwykła rewitalizacja na Pradze. Powtórzy sukces Konesera?

2022-09-28 14:37

Dziś jest opuszczona i popada w ruinę. Ale już niebawem może powtórzyć sukces Konesera. Mowa o dawnej warszawskiej Fabryce Drutu, Sztyftu i Gwoździ, czyli tzw. Drucianki na Pradze-Północ. Rozpoczęły się prace przygotowawcze, które sprawią, że to niezwykłe miejsce odzyska dawny blask. Powstaną nowe powierzchnie biurowe i restauracje, a cały teren zostanie odnowiony.

Drucianka Campus. Tak zmieni się stara fabryka na Pradze-Północ

"Drucianka" powstała w 1899 r. i niemal od samego początku stała się kluczowym producentem gwoździ, łańcuchów, drutów i siatek na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego. Kompleks przemysłowy został zaprojektowany przez wybitnego polskiego architekta Kazimierza Loewe i pod różnymi nazwami działał aż do 2000 r., czyli nieprzerwanie przez 101 lat. Sama fabryka, jak i zabudowania wokół stanowią unikatowy relikt budownictwa przemysłowego na Szmulowiźnie. To dlatego w 2010 r. główna hala produkcyjna, galwanizernia, magazyn, stajnie, portiernia i budynek administracyjny zostały wpisane do rejestru zabytków. Dawny blask temu miejscu przywróci deweloper i inwestor - Liebrecht&wooD, który rozpoczął już prace przygotowawcze do przekształcenia tego miejsca w "Drucianka Campus". Kompleks fabryczny czeka spektakularna metamorfoza. Projekt zakłada przede wszystkim rewitalizację zabytkowych obiektów. - Industrialny charakter Pragi kryje w sobie ogromny potencjał do tworzenia wyjątkowych miejsc. Zabytkowe zabudowania zostaną odrestaurowane i uzupełnione nowoczesną, lekką architekturą, a cały teren fabryki zostanie przekształcony w atrakcyjną wizualnie przestrzeń, pełną zieleni i miejsc do wypoczynku. Życie będzie się tu toczyło zarówno w godzinach pracy, jak i poza nimi – mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, Dyrektor Zarządzająca. Pierwsze prace zaczęły się już teraz. Zabytkowe budynki są zabezpieczane, czyszczone i odzyskiwane są też cegły. Niebawem rozpocznie się również realizacja ściany szczelinowej parkingu podziemnego, a także prace ziemne - wylicza inwestor. Mieszkańcy Pragi oraz całej stolicy z nowego miejsca będą mogli skorzystać już za około 2,5 roku. Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 700 mln zł. Czy Drucianka Campus powtórzy sukces praskiego Konesera? Przekonamy się już niebawem. 

Sonda
Podoba Ci się pomysł rewitalizacji "Drucianki"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają