Drugi Wilanów w Warszawie? Gigantyczna transakcja dewelopera

2021-08-04 16:08
Drugi Wilanów w Warszawie? Gigantyczna transakcja dewelopera
Autor: Adrian Grycuk, Wikimedia Commons Drugi Wilanów w Warszawie? Gigantyczna transakcja dewelopera

Wielkie zmiany szykują się na byłym terenie FSO na Żeraniu. Tereny przy ul. Jagiellońskiej, gdzie niegdyś tętniła życiem fabryka, w której powstawały perły polskiej motoryzacji, zmienią nie do poznania swoje oblicze. Gigantyczny teren o powierzchni 62 hektarów kupił właśnie deweloper. Jego plany mogą zaskoczyć warszawiaków. Czy w stolicy powstanie drugi Wilanów?

Na byłym terenie FSO na Żeraniu szykują się poważne zmiany. Zamiast porzuconych i popadających w ruinę hal, lokalne centrum z mieszaniną bloków mieszkalnych, przestrzeni handlowych i zielenią. Do tego zachowany poindustrialny klimat dawnej fabryki. Takie są w skrócie założenia masterplanu przygotowanego przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego stołecznego ratusza.

Główną osią nowego osiedla Warszawy ma stać się Aleja FSO, równoległa do ul. Jagiellońskiej. Na tym terenie mają powstać place miejskie, parki i skwery oraz układ ulic stanowiących połączenia obszaru Żerania z zielonym terenami nad Wisłą i rejonami przystanków kolejowych.

Fabryka samochodów zajmowała olbrzymi teren od Wisły do torów na Pelcowiźnie, przecięty ul. Jagiellońską. Wschodnia część to m.in hale fabryczne z charakterystyczną bramą wjazdową. Po stronie zachodniej znajdował się, połączony z fabryką tunelem pod Jagiellońską, tor testowy. Ostatni samochód zjechał z taśmy fabryki w lutym 2011 roku.

Tereny po stronie Wisły są teraz własności Mennicy Polskiej, która buduje tam m.in osiedle ośmiu nowoczesnych budynków wielorodzinnych w ramach inwestycji Bulwary Praskie. "Pierwszy budynek został oddany w ubiegłym roku, dla kolejnych czterech w tym roku został wybrany generalny wykonawca. W maju ruszyła sprzedaż dla II i III etapu inwestycji" - poinformowała Polską Agencję Prasową Kamila Bidzińska odpowiedzialna za kontakt z mediami z ramienia Mennicy Polskiej. Jak dodała, "200 tys. metrów kwadratowych zajmą mieszkania, a drugie 200 tysięcy zostanie przeznaczone na biznespark".

W czwartek, 29 lipca, teren po wschodniej stronie ul. Jagiellońskiej został sprzedany deweloperowi OKAM. "To jedna z największych tego typu transakcji na rynku nieruchomości, nie tylko w stolicy, ale i całej Polsce" - przekazało w komunikacie biuro marketingowe obsługujące dewelopera OKAM.

"Kupując ten teren, niegdyś służący do produkcji samochodów, dokonaliśmy jednego z największych tego typu nabyć na rynku w ramach tylko jednej transakcji. Niewątpliwie skala inwestycji będzie ogromna i samo przygotowanie jej rozłoży się na kilka lat, a wieloetapowa realizacja na kilkanaście najbliższych. To kolejne wyzwanie, z jakim zmierzymy się w OKAM. W najbliższej perspektywie jednakże planujemy podjąć działania polegające na uatrakcyjnieniu tego miejsca dla obecnych i przyszłych najemców oraz zapewnieniu im możliwości kontynuacji ich działalności. Bardzo ważne dla nas jest pozostawienie charakteru tego niezwykłego miejsca tak ważnego w historii polskiej motoryzacji, dlatego inwestycja będzie prowadzona przez nas z poszanowaniem przeszłości oraz poprzedzona zostanie konsultacjami z zainteresowanymi stronami" - zaznaczył cytowany w komunikacie Arie Koren, CEO OKAM.

Nie wiadomo dokładnie, za jaką kwotę firma kupiła teren, ponieważ zasłania się tajemnicą handlową.

"Zakup ogromnych terenów fabrycznych FSO przez firmę OKAM to wyzwanie, ale i szansa dla tej części Pragi. Mamy nadzieję, że zapowiedzi inwestora dotyczące utrzymania historycznego charakteru miejsca, w końcu kolebki polskiej motoryzacji, zostaną spełnione. Mamy również nadzieję, że inwestor zagospodarowując teren skorzysta z wypracowanych przed kilkoma laty rekomendacji w ramach projektu „Osiedla Warszawy”. W ich wypracowywaniu uczestniczyli eksperci, ale i przedstawiciele mieszkańców tej części Pragi, choćby z osiedla Śliwice" - powiedział PAP Krzysztof Michalski ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi.

Makabra na torach w Falenicy. Pociąg rozjechał mężczyznę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE