Duże miejskie inwestycje opóźnione! Urzędnicy zrzucają winę na pandemię

2022-01-21 8:00
Pandemia tnie miejskie inwestycje. Wszystko jest opóźnione
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Przebudowa okolic Ronda Dmowskiego

Końcówka II linii metra opóźni się o półtora roku, przebudowa ul. Sokratesa przeciąga się co najmniej o kwartał, podobnie jak wielki remont ronda Dmowskiego. Plac Pięciu Rogów będzie rozkopany pół roku dłużej. Władze metra, tramwajarze, drogowcy... wszyscy powtarzają to samo: – Epidemia COVID-19 paraliżuje miejskie inwestycje.

Wykonawcy wielkich warszawskich budów coraz częściej występują do urzędników o przyznanie dodatkowego czasu na ukończenie robót ze względu na brak pracowników lub problemy z dostawą materiałów. Najbardziej opóźniona jest budowa metra na Bemowie. Konsorcjum firm Astaldi i Gulermak miało już zacząć budowę trzech ostatnich stacji - Lazurowa, Chrzanów i Karolin za ponad 1,6 mld zł. Do dziś hula tam wiatr.

- Wykonawca wystąpił o wydłużenie terminu o 17 miesięcy w związku z epidemią. Złożył też wnioski o wydanie pozwolenia na budowę i oczekuje na decyzje administracyjne - mówi "Super Expressowi" Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego.

Rozbabrana przez Strabag ul. Sokratesa irytuje mieszkańców Bielan. Tam czteropasmowa arteria miała zamienić się w wąską ulicę poprzecinaną rondami. Droga w nowej odsłonie miała być gotowa przed końcem 2021 r. Teraz słyszymy od drogowców, że stanie się to dopiero na wiosnę.

- Wpływ miała m.in. epidemia COVID-19, która dała się we znaki wykonawcy - przekonuje rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

Przebudowane rondo Dmowskiego z pasami naziemnymi miało być oddane do użytku na początku roku - będzie gotowe dopiero na wiosnę.

- Takie same problemy mamy z placem Pięciu Rogów. Tam zakończenia prac spodziewałbym się późną wiosną - dodał Jakub Dybalski. Według harmonogramu skrzyżowanie Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej powinno cieszyć oczy już od ubiegłej jesieni.

Tramwajarze również ugrzęźli w pandemicznym kryzysie. Najważniejsza inwestycja - tramwaj do Wilanowa - tak zdrożała przez epidemię, że będzie realizowana etapami.

Sonda
Jaką ocenę wystawiłbyś Rafałowi Trzaskowskiemu za rządy w Warszawie?
Przebudowa ulicy Sokratesa złapała opóźnienie. Wszystkiemu winna pandemia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE