Ropczyce: Katastrofa budowlana i pożar wysypiska. Na miejscu 30 zastępów straży

i

Autor: Tomasz Radzik Ropczyce: Katastrofa budowlana i pożar wysypiska. Na miejscu 30 zastępów straży

Dzwonisz na 998? Nie odbierze straż pożarna. Rewolucja w systemie ratownictwa na Mazowszu

2021-05-19 10:35

Dzwonisz na straż pożarną? Telefonu nie odbierze strażak! Między 20 maja a 7 czerwca zaplanowano spore zmiany w systemie powiadamiania ratunkowego w Warszawie i na Mazowszu. Strażacki numer alarmowy 998 zostanie przełączony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie i Radomiu. Numer 998 nadal będzie jednak aktywny. Zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia - telefonu nie będą odbierać już bezpośrednio strażacy.

Początkowo zmiany zostaną wprowadzone w stolicy, ale stopniowo obejmą całe województwo - przekazał mazowiecki urząd wojewódzki. Każdego dnia będą przełączone poszczególne powiaty. Numer 998 nadal będzie aktywny - zmienia się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu będzie możliwe jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

- Przełączenie numeru alarmowego 998 do CPR to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. Pozwoli to na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkie odpowiednie służby, co jest bardzo istotne w przypadku np. wypadków drogowych. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie w stanie zweryfikować zgłoszenia omyłkowe lub niezasadne, więc finalnie odpowiednie służby zostaną poinformowane tylko o przypadkach, w których jest potrzebna interwencja - mówił o tych zmianach wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Dzwonisz na 998? Dodzwonisz się na 112

W Warszawie zmiany wejdą w życie już w czwartek, 20 maja. Wybierając numer 998, dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie, które przyjmie zgłoszenie i przekaże do właściwej służby. Natomiast od 21 maja i przez kolejne dni do 7 czerwca, wybierając numer 998 na pozostałym obszarze województwa mazowieckiego, dodzwonimy się do CPR w Radomiu.

Obecnie połączenie od osoby dzwoniącej pod numer 998 odbiera dyżurny Państwowej Straży Pożarnej. Po zmianie połączenie będzie kierowane do operatora numeru alarmowego 112, którego zadaniem będzie przefiltrowanie zgłoszeń pod kątem zasadności i przekazanie tych wymagających interwencji do właściwej terytorialnie Straży Pożarnej lub innej właściwej służby. Efektem przełączenia numeru alarmowego 998 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego ma być też ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 roku został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

Matka dziecka, które wypadło z okna na warszawskim Żoliborzu doprowadzona do prokuratury.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany