EKOpark w Ursusie: Naturalny, samowystarczalny, pierwszy w Warszawie [AUDIO, GALERIA]

2019-05-23 13:24

Plac zabaw z naturalnych materiałów​, latarnie zasilane energią słoneczną, niecki zbierające wodę deszczową do nawadniania roślin - tak wygląda pierwszy w Warszawie EKOpark. To blisko 3,5 hektara zieleni na pofabrycznych terenach. 

Dzięki odnawialnym źródłom energii ta przestrzeń stała się pierwszym samowystarczalnym parkiem. - Rozwiązania z zakresu zaopatrzenia w energię - czerpiemy ją z fotowoltaiki, są zamontowane panele - wystarczają na zapotrzebowanie, które jest generowane przez ten park. Mineralne nawierzchnie, naturalny plac zabaw, zbiorniki retencyjne na wodę. Czyli woda opadowa nie spływa do kanalizacji, tylko zasila systemy korzeniowe drzew - tłumaczy Justyna Glusman ze stołecznego ratusza. 

Posłuchaj:

Przeczytaj także: Eurowybory 2019. Kto kandyduje na Mazowszu? Jak głosować? [INFORMATOR]

Aby nadać parkowi jak najbardziej naturalny wygląd, trawniki będą koszone pięć razy do roku, a kwietna łąka - tylko raz. Powieszono budki lęgowe dla ptaków, są także ochronne domki dla owadów. Na razie udostępniona jest tylko część EKOparku, w drugiej wciąż trwają prace. Cały teren otwarty zostanie jesienią tego roku. Łącznie EKOpark będzie miał 5 hektarów, 

Przeczytaj także: Warszawa i okolice: zwiedzanie niekonwencjonalne [AUDIO, GALERIA]

Ale nawet niecały EKOpark bardzo przypadł do gustu mieszkańcom: - Jest taki nowoczesny, taki eko. Ładnie jest, wystrój nam się podoba... Bardzo mi się podoba. Plac zabaw, który przykuwa uwagę... Są bardzo piękne drzewa. Rodzice mogą tu przyjść z małymi dziećmi i razem spędzać z nimi wolny czas... Wszystko jest tak fajnie, estetycznie zrobione. Mam nadzieje, że mieszkańcy będą też to szanować - mówią.

Posłuchaj:

Przeczytaj także: Ruszyła kampania "Jedna koperta = jeden samochód!" [AUDIO]

Polsat SuperHit Festiwal:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki