Filharmonia Narodowa solidarna z Ukrainą. Piękny gest dyrektora artystycznego

i

Autor: Wikipedia, By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl/Pixabay Filharmonia Narodowa solidarna z Ukrainą. Piękny gest dyrektora artystycznego

Filharmonia Narodowa solidarna z Ukrainą. Piękny gest dyrektora artystycznego

2022-02-28 12:05

Wojna na Ukrainie wstrząsnęła wszystkimi. Warszawa na każdym kroku okazuje solidarność z obywatelami Ukrainy. Głos w sprawie zabrał również Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej. Jego słowa chwytają za serce. Zdecydował się również na piękny gest podczas swoich koncertów. Łza kręci się w oku.

Informacja o wojnie na Ukrainie, która obiegła świat w miniony czwartek (24 lutego), wstrząsnęła wszystkimi. W Warszawie ruszyła machina pomocy, która z każdym dniem nabiera rozpędu. W stolicy działają punkty informacyjne na uchodźców z Ukrainy, a także specjalna infolinia. Trwają zbiórki darów, które trafią do potrzebujących Ukraińców. Pierwsze ciężarówki wypełnione darami z miejskich zbiórek ruszyły już w drogę do Kijowa. Na każdym kroku widać oznaki solidarności z obywatelami ogarniętego wojną kraju.

ZOBACZ TEŻ: Zadławił się bananem i wjechał w autobus miejski. Kierowca walczy o życie

Głos zabrał również Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej. W oficjalnym oświadczeniu w pięknych słowach sprzeciwił się wojnie i zadeklarował swoją solidarność z Ukraińcami.

"Są takie chwile, które wymagają zajęcia zdecydowanego stanowiska i wypowiedzenia słów, które zabrzmią dobitnie i jednoznacznie. Nie ma dla mnie większej wartości niż życie człowieka, dlatego stanowczo potępiam każdą wojnę, w tym tę wypowiedzianą trzy dni temu przez rząd Rosji przeciwko Ukrainie. Jestem głęboko poruszony dramatem naszych Sąsiadów. Mam w Ukrainie bliskich znajomych i przyjaciół, którzy teraz znaleźli się w dużym niebezpieczeństwie. Modlę się za nich i za wszystkich Obywateli Ukrainy" - napisał w sobotę 26 lutego, dodając, że jego rodzina ma korzenie na Wołyniu.

Andrzej Boreyko wyjaśnił również, że za jego słowami idzie także spontaniczna reakcja. "Uważam, że powołaniem każdego artysty jest wypowiadanie się poprzez sztukę, którą uprawia. Dlatego też moją pierwszą spontaniczną i konkretną reakcją była decyzja o rozpoczęciu koncertu w Mediolanie 25 lutego 2022 od zagrania hymnu narodowego Ukrainy. Zrobiłem to w miniony piątek, zrobię to i dzisiaj (26 lutego - red.), podczas powtórzenia koncertu, zrobię to również w przyszłym tygodniu, kiedy będę dyrygował w Republice Czeskiej, zrobię to i w Warszawie podczas swoich następnych koncertów" - przekazał.

Na tym jednak nie koniec. Boreyko wyjaśnił, że "w tym niezwykle trudnym czasie, kiedy w sercu Europy znów brzmią strzały i wybuchy, postanowiliśmy dedykować Ukrainie i jej Obywatelom piątkowy i sobotni koncert Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Agnieszki Duczmal".

"Wojna zabija, dla wojny nie ma żadnego usprawiedliwienia. Wojna powinna być natychmiast zatrzymana" - zakończył oświadczenie dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.

Zbiórka rzeczy dla uchodźców z Ukrainy
Sonda
Pomożesz uchodźcom z Ukrainy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany