Franek i Giga mają dzieci! Gniazdo sokołów na PKiN można podglądać NA ŻYWO

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE/Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół Franek i Giga mają dzieci! Gniazdo sokołów na PKiN można podglądać NA ŻYWO

Franek i Giga mają dzieci! Gniazdo sokołów na PKiN można podglądać NA ŻYWO

2022-04-25 12:29

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma swoich stałych ptasich lokatorów – Franka i Gigę. To sokoły wędrowne, będące pod opieką stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt „Sokół”. Dzięki tej organizacji można podglądać na żywo życie tych majestatycznych ptaków. Okazało się, że kamera nadająca transmisję LIVE zarejestrowała moment, w którym para doczekała się potomstwa. Na świat przyszły malutkie, nieopierzone pisklęta.

Franek i Giga to para sokołów, która po trzyletniej tułaczce na warszawskich wieżowcach, pod koniec 2019 roku wreszcie doczekała się nowego gniazda na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Wcześniej odstraszał je remont pałacowej iglicy. Zwierzęta w końcu w spokoju mogły wieść swoje ptasie życie. Jednak pod czujnym okiem kamery zamontowanej przez stowarzyszenie „Sokół”. Odkąd para mieszka na 30 piętrze pałacu, doczekała się już trójki potomstwa – Syreny, Wawra i Śmigłego. To imiona, które pisklaki dostały dzięki konkursowi przeprowadzonemu na stronie stowarzyszenia. Gdy młode uczyły się latać, niestety Śmigły nie przeżył zderzenia ze szklaną ścianą wieżowca.

W tym roku Franek i Giga jednak również nie próżnowali. Samica zniosła w marcu cztery jaja. Pierwsze pisklę wykluło się 20 kwietnia, następne 21 i 23, ostatnie jeszcze nie zdążyło. Dzięki kamerze transmitującej na żywo z gniazda na PKiN można podglądać jak mama chroni swoim ciałem swoje dzieci. Najciekawsze mogą być pory karmienia.

Zobacz galerię zdjęć z pisklętami z PKiN:

- Pałacowa trójeczka dziś pięknie pozuje. Sztywno słupka stoją, dzioby szeroko otwarte na karmienie gotowe – czytamy w poście umieszczonym w niedzielę, 24 kwietnia, na Facebooku stowarzyszenia „Sokół”.

Na stronie internetowej peregrinus.pl, tak jak w ubiegłym roku trwa konkurs na wybór imion dla nowego potomstwa sokolej pary. Propozycje można składać do wtorku, 26 kwietnia.

Sonda
Czy Pałac Kultury i Nauki powinien zostać wyburzony?
Wielkie gotowanie dla Ukrainy. Wiceprezydent Warszawy ugotował żurek