Gigantyczne ceny mieszkań w Warszawie. Wszystko przez studentów! [AUDIO]

2019-09-11 10:36 am
Gigantyczne ceny mieszkań w Warszawie
Autor: pixabay.com Gigantyczne ceny mieszkań w Warszawie

W kalendarzu wrzesień, a to znaczy, że na rynku wynajmu w Warszawie jest wyjątkowo gorąco! Do stolicy przyjeżdżają studenci z innych miast i z zagranicy. To napędza nie tylko wzrost cen wynajmowanych mieszkań, ale też konkurencję na rynku - tłumaczą eksperci.

- Gdyby nie było w Warszawie studentów można by było mówić o zapaści rynku najmu. To nie jest przesadzone stwierdzenie, ponieważ studenci są główną siłą napędową w takich miastach jak Warszawa – mówi ekspert ds. nieruchomości Marcin Jańczuk.

Ceny napędzają też m.in. wyższe standardy mieszkaniowe. 

- Średnia cena za wynajem dwupokojowego mieszkania w tej chwili wynosi 2400 złotych. Na wzrost cen ma wpływ poprawa standardu mieszkań po gruntowych remontach - tłumaczy Jańczuk.

Eksperci twierdzą, że ceny na warszawskim rynku wynajmowanych nieruchomości rosną wraz z wymaganiami najemców. Z roku na rok mamy coraz większe oczekiwania. Ważne, żeby była dobra lokalizacja, spokój i żeby było gdzie wyjść. Istotna jest też dobra droga dojazdowa - tłumaczą studenci.

Warszawskie Bielany, Ursynów i Wilanów - to tegoroczna czołówka najczęściej wybieranych przez studentów dzielnic. Zainteresowanie mieszkaniami w pobliżu warszawskich uczelni już od sierpnia jest bardzo widoczne.

- Popularnością cieszą się mieszkania na Ursynowie, gdzie mamy SGGW. Na Bielanach, gdzie mamy Uniwersytet Stefana Wyszyńskiego oraz AWF - mówi ekspert ds. nieruchomości Marcin Jańczuk

Są też mniej popularne stołeczne dzielnice. Gorzej z wynajmem w ostatnich latach jest w Rembertowie, Wesołej i też w Wawrze. Warszawa od lat pozostaje najdroższym miastem w Polsce, jeśli chodzi o rynek wynajmu. Na drugim miejscu są: Kraków, Wrocław i Gdańsk.

Tłumaczy w rozmowie z naszą reporterką Aliną Makarczuk ekspert ds. nieruchomości Marcin Jańczuk: