Ginekolog bez "klauzuli sumienia" i przez całą dobę. Pytamy Trzaskowskiego [AUDIO]

2019-01-15 12:04
tabletki antykoncepcyjne, zdjęcie ilustracyjne
Autor: Pixabay.com/GabiSanda tabletki antykoncepcyjne, zdjęcie ilustracyjne

Całodobowego i bez "klauzuli sumienia". Takiego gabinetu ginekologicznego chcą w Warszawie radni Koalicji Obywatelskiej. Była to jedna z wyborczych obietnic prezydenta, Rafała Trzaskowskiego. 

O każdej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu i za darmo - gabinet lekarski, w którym pacjentki będą mogły uzyskać poradę lekarską i dostać receptę na antykoncepcję hormonalną i awaryjną to jedna z wyborczych obietnic obecnego prezydenta stolicy. Sprawa stanęła w miejscu, a radni Koalicji Obywatelskiej przypominają, że obietnica powinna być zrealizowana priorytetowo.

Czytaj także: Owsiak rezygnuje z funkcji szefa fundacji WOŚP

- Przychodzą, oczekują, że otrzymają pewne świadczenie, a pojawia się lekarz, który powołuje się na klauzulę sumienia i w ekstremalnych warunkach odsyła ich gdzieś dalej. W interesie miasta jest, i w interesie nas wszystkich jest, aby osoby miały zapewniony dostęp do takiej opieki - przyznał Marek Szolc, Koalicja Obywatelska. 

Prezydent Trzaskowski zapewnia, że obietnice spełni, ale jeszcze nie wie kiedy będzie miał taką możliwość. 

- Mamy sesję budżetową, dokładnie będziemy mówili także o realizacji priorytetów, przez cały najbliższy rok i przez całą kadencję. Będziemy też mówili, które z tych priorytetów w pierwszej kolejności będziemy wprowadzali w życie. Również te priorytety dotyczące ochrony zdrowia - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. 

Czytaj także: "Posłuchaj Ursynowa" - powstała mapa dźwięków dzielnicy! [AUDIO]

Gabinet ginekologiczny czynny całą dobę, bez "klauzuli sumienia" i finansowany z miejskich środków działa już w Poznaniu. Kobiety rejestrują się na wizyty online bądź przez telefon. Od października skorzystały z niego tysiące kobiet. 

Tematem zajął się nasz reporter, Michał Skolimowski. 

Klauzula sumienia

Deklaracja Wiary Lekarzy Katolickich, czyli tzw klauzula sumienia została podpisana przez około 4 tysiące lekarzy. Wśród nich znajduje się minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zgodnie z dokumentem, lekarze nie muszą wykonywać świadczeń zdrowotnych niezgodnych z ich sumieniem, np. przepisanie antykoncepcji.

Zarzut zabójstwa dla Stefana W. Zobacz WIDEO: 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE