Groźne ognisko ospy w ośrodku dla uchodźców w Warszawie. Sytuacja jest poważna

i

Autor: Shutterstock, Andrzej Woźniak/Super Express Groźne ognisko ospy w ośrodku dla uchodźców w Warszawie. Sytuacja jest poważna

Groźne ognisko ospy w ośrodku dla uchodźców w Warszawie. Sytuacja jest poważna

2022-05-31 13:32

Ognisko ospy wykryte w Centrum Pomocy dla uchodźców w Global Expo przy ul. Modlińskiej w Warszawie. Informację tę w rozmowie z „Super Expressem” potwierdził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Na dzień 30 maja potwierdzonych zostało tam 14 przypadków ospy wietrznej. Spora grupa uchodźców trafiła do izolacji. Sytuacja jest poważna, bo ospa wietrzna jest chorobą zakaźną.

Ospa wietrzna w Centrum Pomocy dla uchodźców w Warszawie

W Centrum Pomocy dla uchodźców w Global Expo przy ul. Modlińskiej w Warszawie potwierdzono kilkanaście przypadków zakażenia ospą wietrzną. - Jest tam ognisko ospy wietrznej. Osoby chore zostały odizolowane. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Waldemar Kraska wiceminister zdrowia.  Sytuację bacznie obserwuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jak udało nam się ustalić, chorych na ospę wietrzną jest 14 osób przebywających w Centrum Pomocy dla uchodźców w Global Expo.

Nie przegap: Cięcia w komunikacji miejskiej w Warszawie. Powód szokuje. Te kursy znikną

- Podjęto wszelkie niezbędne działania, żeby to ognisko wygasić. Jest izolacja osób chorych, wraz z najbliższym otoczeniem, czyli z rodzicami, z opiekunami. Wyznaczono im dedykowane piętro oraz pomieszczenia sanitarno-higieniczne tylko dla nich. Wyznaczono dla nich personel pomocniczy oraz zlecono brak możliwości przemieszczania się do i ze środka - przekazał Szymon Cienki, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jak dodał, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie przeprowadziła dwie kontrole - pierwszą wsparciowo-pomocową w działaniach epidemiologicznych, a później kolejną, by sprawdzić, czy wszystkie zalecenia zostały zastosowane. Poza tym Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem i koordynatorami ośrodka.

Jak zaznaczył rzecznik prasowy GIS, zastosowane zalecenia przyniosły skutek. - Wszystko jest na dobrej drodze - powiedział.

Szczepienia przeciwko ospie

Warto przypomnieć, że możliwe jest szczepienie przeciwko ospie prawdziwej. Zaszczepić się mogą również uchodźcy z Ukrainy. U naszych wschodnich sąsiadów program darmowych szczepień obejmuje podanie szczepionek, które chronią przed 10 chorobami zakaźnymi: gruźlicą, wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B), błonicą, tężcem, krztuścem, zakażeniami Haemophilus influenzae typu b, poliomyelitis, odrze, śwince i różyczce. Jak widać, nie ma na tej liście ospy prawdziwej.

ZOBACZ TEŻ: 31-letnia Ewa położyła się spać i już nie wstała! Jej mąż i dwoje dzieci z dnia na dzień zostali sami

Niestety, mimo akcji promocyjnej niewielu z nich się decyduje na szczepienie przeciwko ospie w Polsce. Jak twierdzi wiceminister zdrowia, jest to m.in. skutek działań antyszczepionkowców.

- Proponujemy takie szczepienia. One są bezpłatne - zachęca Waldemar Kraska. Dodał również, że rodzice, któremu oferowane są szczepienia, twierdzą, że ich dziecko jest na wszystko zaszczepione, a w rzeczywistości tak nie jest.

Darmowy sklep dla Ukraińców w Warszawie. Potężne kolejki

Kiedy i jak można zarazić się ospą wietrzną?

Ospa wietrzna to choroba zakaźna, którą wywołują wirusy ospy wietrznej oraz półpaśca. Przenoszone są one drogą kropelkową i razem z powietrzem (stąd nazwa choroby). Co więcej, ospą wietrzną można zarazić się również przez kontakt z rzeczami chorej osoby, które miały kontakt z płynem wydzielającym się z pęcherzyków skórnych chorego.

Do zakażenia ospą wietrzną dochodzi mniej więcej 1-2 dni przed pojawieniem się pierwszej wysypki i pęcherzyków na ciele. Z kolei chory przestaje zarażać, gdy na pęcherzykach pojawią się już strupki. Warto dodać, że okres wylęgania ospy wietrznej to około 14-21 dni.

Ospa wietrzna u dzieci i u dorosłych

Mówi się, że ospa wietrzna to choroba wieku dziecięcego. Największą ilość zachorowań obserwuje się bowiem wśród dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Warto jednak pamiętać, że ospa wietrzna może się rozwinąć w każdym wieku. Jednak u dzieci ma ona najłagodniejszy przebieg.

Objawy ospy wietrznej

Pierwsze objawy ospy wietrznej mogą być niepozorne. Należą do nich m.in. kiepskie samopoczucie, bóle mięśni i głowy, gorączka, a także biegunka. Z czasem zaczynają pojawiać się drobne, czerwone plamki rozmieszczone nieregularnie na skórze tułowia i twarzy, a nawet na skórze głowy. Te z kolei przekształcają się w wypełnione płynem pęcherzyki, które zasychają w strupki.

Co więcej, wysypka towarzysząca ospie wietrznej powoduje swędzenie, a drapanie strupów może doprowadzić do nieatrakcyjnych blizn na ciele.

Ile trwa ospa wietrzna?

Nie istnieje ściśle określony czas choroby. To, ile trwa ospa wietrzna, zależy od wielu czynników m.in. od skuteczności leczenia czy odporności chorego. Zazwyczaj jednak od pojawienia się pierwszych czerwonych plam do momentu ich wyschnięcia i odpadnięcia mija około 10–12 dni.

Jak leczyć ospę wietrzną?

Leczenie ospy wietrznej polega głównie na walce z jej objawami. Opiera się na i łagodzeniu gorączki, uczucia swędzenia czy dolegliwości bólowych powodowanych wysypką.

Sonda
Chorowałeś kiedyś na ospę wietrzną?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki