Horror dla kierowców. Totalna rewolucja w Al. Jerozolimskich. Zwężą jezdnię do jednego pasa! [WIDEO]

2021-05-20 10:00
Horror dla kierowców. Totalna rewolucja w Al. Jerozolimskich. Zwężą jezdnię do jednego pasa!
Autor: Tomasz Radzik Horror dla kierowców. Totalna rewolucja w Al. Jerozolimskich. Zwężą jezdnię do jednego pasa!

To będzie totalna rewolucja na Alejach Jerozolimskich. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział zmiany związane z "Nowym Centrum Warszawy". W ramach przebudowy linii średnicowej całkowicie nowy wygląd mają zyskać m.in. Aleje Jerozolimskie. W czwartek dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądała jedna z najważniejszych arterii w stolicy. Władze Warszawy planują zwężenie tej drogi do jednego pasa!

Aleje Jerozolimskie zostaną zwężone do jednego pasa

Tego warszawscy kierowcy nie mogli się spodziewać. Władze stolicy ogłosiły właśnie swoje plany na przebudowę al. Jerozolimskich. Jedną z najważniejszych arterii w mieście czeka totalna rewolucja, która mocno uderzy w kierowców. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski i dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski ogłosili właśnie plany miasta, związane z planami kolejarzy na przebudowę linii średnicowej. Aleje Jerozolimskie od ronda Dmowskiego do ronda de Gaulle'a zostaną zwężone do jednego pasa w każdym kierunku. Rondo de. Gaulle'a przestanie być rondem. Przeprowadzka czeka palmę - w jakie miejsce - na razie nie wiadomo. Styk Al. Jerozolimskich z Nowym Światem stanie się zwykłym skrzyżowaniem. To, co planują urzędnicy ze stołecznego ratusza w praktyce oznacza kolejne ograniczenie wjazdu samochodów do centrum. - Kontynuujemy konsekwentnie politykę priorytetu dla komunikacji miejskiej  - tłumaczą urzędnicy.

Obecny przekrój Al. Jerozolimskich od strony południowej do północnej to kolejno: chodnik, zatoka postojowa z parkowaniem prostopadłym, buspas, dwa pasy ruchu dla kierowców, torowisko tramwajowe, dwa pasy ruchu dla kierowców, buspas, zatoka parkingowa, pas zieleni i chodnik. 

Obecny przekrój Al. Jerozolimskich w Warszawie
Autor: Mateusz Nadworski Obecny przekrój Al. Jerozolimskich w Warszawie

Jak zmienią się Aleje Jerozolimskie w Warszawie?

W ramach "Nowego Centrum Warszawy" zmienić ma się sposób parkowania - z prostopadłego na równoległy, poszerzony zostanie chodnik po stronie południowej, a jeden pas ruchu dla kierowców zostanie zastąpiony drogami rowerowymi. Pojawią się też nowe pasy zieleni.

Planowany przekrój Al. Jerozolimskich w Warszawie
Autor: Mateusz Nadworski Planowany przekrój Al. Jerozolimskich w Warszawie

Kiedy zmiany w Al. Jerozolimskich?

Zaproponowany przekrój ma na razie charakter wstępny. Szerokości chodników i liczba pasów w rejonie skrzyżowań mogą się różnić w zależności od miejsca. Na razie urzędnicy zlecą prace projektowe. Firma wybrana w przetargu ma wykonać projekt zmian na odcinku Nowy Świat - Marszałkowska oraz koncepcję dla kolejnego fragmentu - od Marszałkowskiej do al. Jana Pawła II. Ostateczne rozwiązania będą znane po przygotowaniu tych dokumentów. Projekt powstanie w ścisłej koordynacji z PKP. 

Kiedy rozpocząłby się ten armagedon w centrum Warszawy?

- To jest uzależnione od harmonogramu przebudowy linii średnicowej PKP. Zakładamy jednak, że dojdzie do nich w ciągu najbliższych czterech lat - mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

Wszystko zależy od terminów, zaproponowanych przez PKP, które planują przebudowę tunelu kolejowego metodą odkrywkową oraz budowę nowej stacji w rejonie ulicy Nowy Świat. 

Co dalej w Al. Jerozolimskich za rondem Dmowskiego?

Na razie władze Warszawy przedstawiły plan zmian w centrum Warszawy na Marszałkowskiej i na odcinku Al. Jerozolimskich od palmy do Rotundy. A co dalej - w stronę Ochoty i w stronę Pragi?

Jeśli nie będzie zmian kompleksowych - ten fragment centrum miasta stanie się po prostu wąskim gardłem dla kierowców!

Na Moście Poniatowskiego na razie stanęły fotoradary (zakwestionowane przez wojewodę).

Zmiany w kierunku placu Zawiszy będą planowane sukcesywnie.

Zwężą Aleje Jerozolimskie i zlikwidują rondo de Gaulle'a

Nowe Centrum Warszawy

Przebudowa Alej Jerozolimskich to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy, zapowiedzianego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Program jest konsekwentnie realizowany. Trwa już przebudowa tzw. placu Pięciu Rogów i zachodniej strony ul. Marszałkowskiej w rejonie pl. Defilad. Rozpisano przetarg na zaprojektowanie przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinkach na południe (do pl. Konstytucji) i na północ (Królewska – pl. Bankowy) od ronda Dmowskiego. A w ubiegłym roku kompleksową zmianę przeszedł centralny odcinek al. Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka. Niebawem będą też znane wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania ul. Chmielnej.

Tak zmienią się Aleje Jerozolimskie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE