Ile papierosów wypalasz dziennie przez smog? [KALKULATOR]

2019-01-21 13:20
Ile papierosów wypalisz wdychając smog?
Autor: pixabay.com/cherylholt Ile papierosów "wypalisz" wdychając smog?

Wybierz miasto, określ ile czasu spędzasz na zewnątrz i... sprawdź ile papierosów "wypaliłeś" wdychając smog. Powstał specjalny kalkulator. 

Ile papierosów wypalasz dziennie wdychając smog? Powstał specjalny kalkulator, dzięki któremu można dowiedzieć się jaki ładunek substancji toksycznej benzopirenu trafia do naszych płuc w ciągu roku podczas zwykłego oddychania. Kalkulator przelicza ilość toksycznych substancji na... "wypalone" papierosy. 

Czytaj także: Maski antysmogowe: Jaką maskę na smog kupić? [PORADNIK]

Benzopiren

Według raportu opublikowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, przekroczenie obowiązujących norm stężenia w powietrzu benzopirenu odnotowano w około 90 procentach wszystkich badanych stref. Jest to zanieczyszczenie, z którym w Polsce mamy szczególny problem. Benzopiren znajduje się także w papierosach. Szacuje się, że w dymie jednego papierosa zawarte jest około 14,9 g benzopirenu. Dzięki powstałemu narzędziu możemy przeliczyć ile papierosów "wypalamy" podczas zwykłego spaceru. 

Czytaj także: UWAGA! Smog dusi Warszawę. Normy przekroczone pięciokrotnie

Smog a zdrowie

Smog powoduje choroby układu oddechowego, wzrost ciśnienia tętniczego, ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca, przyczynia się do tworzenia nowotworów. Powoduje także śmierć. WHO szacuje, że w 2016 roku z powodu smogu zmarło około 29 tysięcy osób. Udowodniono także, że zanieczyszczone powietrze może powodować skrócenie życia przeciętnego Polaka o 6-12 miesięcy. 

Sprawdź jakość powietrza w Twojej okolicy: 

Straż miejska ma nową broń. Zobacz WIDEO: 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE