INWAZJA dzików w Warszawie! Urzędnicy alarmują o dużym wzroście zgłoszeń od mieszkańców [ZDJĘCIA]

2021-04-16 12:51
Dziki w mieście
Autor: PAWEŁ DE VILLE/ EAST NEWS Dziki w mieście

Stołeczny ratusz alarmuje! Mieszkańcy Warszawy zgłaszają wiele przypadków obecności dzików w ich nienaturalnym środowisku. Powodują zniszczenia, zwłaszcza w ogrodach, na trawnikach. Mieszkańcy czują też, że ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Pracownicy Lasów Miejskich notują gigantyczny wzrost zgłoszeń.

Liczba zgłoszeń, które wpłynęły do Lasów Miejskich w pierwszym kwartale 2021 roku jest prawie trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie 2020 roku - alarmuje rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, która tłumaczy, że wzrost częstotliwości spotkań z dzikami wynika z kilku czynników. - Populacja bytująca w mieście jest bardzo liczna, co wynika z dużej dostępności jedzenia poza lasem. Dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki czy nieużytki. Do tego dochodzą korzystne warunki klimatyczne i brak zagrożeń środowiskowych - tłumaczy rzeczniczka. 

Dziki opanowały już gdzieniegdzie całe dzielnice Warszawy. Wyrządzają przy tym czasem gigantyczne szkody. - Najgorsze zniszczenia odnotowaliśmy w Pałacu w Wilanowie. Zniszczone zostało tam aż 5 tysięcy metrów kwadratowych trawników. Dziki sieją spustoszenie również na ogródkach działkowych w okolicy ulic Augustówki i Antoniewskiej. Na Białołęce zawładnęły w zasadzie całą dzielnicą. Podobne zgłoszenia napływają z Wawra, Rembertowa i Wesołej - wylicza Karolina Gałecka.

Zatem co robić by uniknąć nieproszonych leśnych gości? Ratusz zaleca utrzymywać czystość na swoich działkach, nie wyrzucać żywności i zabezpieczać swoje kosze na śmieci. Co jednak jeżeli dojdzie do spotkania z dzikiem? - W momencie gdy zauważymy dzika, a on nas nie, należy po prostu odejść, nie wykonując gwałtownych ruchów. Nie uciekajmy, może to sprowokować zwierzę do ataku. Nie wolno głaskać, karmić ani w ogóle podchodzić do dzika - tłumaczy rzeczniczka.

Co robią zwierzęta, gdy nikt nie patrzy? Dziki i ryś złapane w fotopułapkę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE