Płatne parkowanie na Żoliborzu i Ochocie. Radni zdecydowali o kolejnej zmianie

2021-04-15 17:44
Parkomat w Warszawie
Autor: Zarząd Dróg Miejskich

38 głosów za, 15 przeciw, pięciu radnych wstrzymało się od głosu. Taki był finał dyskusji podczas czwartkowej sesji rady Warszawy na temat rozszerzenia strefy płatnego parkowania na Żoliborzu i Ochocie. Od 6 września staną tam parkomaty i przybędzie kilkanaście tysięcy miejsc postojowych, na których za parking trzeba będzie zapłacić.

Przeciwni uchwale byli stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwracali uwagę m.in. na to, że miasto nie zadbało o wystarczającą liczbę miejsc parkingowych dla mieszkańców, m.in. o parkingi podziemne. - Jeśli liczba samochodów w mieście wzrasta, to trzeba reagować, ale nie poprzez zwiększanie opłat dla mieszkańców Warszawy, zaś przez działania projektowe i rozwijanie liczby miejsc parkingowych. Jest to kolejna podwyżka dla mieszkańców zaoferowana przez administrację pana Trzaskowskiego - twierdził radny PiS Jacek Cieślikowski. 

Głosy sprzeciwu nie poskutkowały, że radni Koalicji Obywatelskiej zmienili zdanie. Przyjęta w czwartek uchwała rozszerza obszar płatnej strefy o pozostałą część dzielnicy Ochota i cały Żoliborz. Zmiany były poprzedzone konsultacjami społecznymi, na których wpłynęło ponad 1,3 tys. pism, mejli i formularzy, zawierających pytania i uwagi. Według dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Łukasza Puchalskiego, „tylko kilkadziesiąt osób wyraziło bezwarunkowy sprzeciw wobec rozszerzenia płatnej strefy”. 

Zgodnie z regulacją, opłata abonamentowa za postój w rejonie do 8 parkomatów w promieniu 150 metrów od miejsca zameldowania mieszkańca pozostanie bez zmiany i wyniesie 30 zł rocznie. Uchwała wprowadza też abonament obszarowy, który będzie uprawniać do postoju na obszarze obejmującym znaczną część dzielnicy bez wnoszenia opłat wynikających z obowiązującej stawki godzinowej. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie będą musiały zapłacić aż 600 zł rocznie! 

Jechał rozbitym renault ekspresówką
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE