Jadowity wąż siał postrach na działce. Właścicielka terenu wezwała pomoc

i

Autor: Straż Miejska Warszawa

CHWILE GROZY

Jadowity wąż siał postrach na działce. Właścicielka terenu wezwała pomoc

2024-05-06 14:51

Na ul. Zachodniej w Warszawie rozgościł się jadowity wąż. Na szczęście właścicielka prywatnej posesji w porę zauważyła zagrożenie i wezwała pomoc. Stołeczni strażnicy zabezpieczyli gada i przewieźli w bezpieczne miejsce. Sprawdź, co zrobić, jeśli znajdziesz się w podobnej sytuacji.

Warszawa. Jadowita żmija nawiedziła działkę. Pomogli strażnicy miejscy

Niedawno na ul. Zachodniej w Warszawie właścicielka jednej z działek zauważyła na swoim terenie nieproszonego gościa. Był nim wąż z bardzo charakterystycznym wzorem ("wstęgą kainową") na grzebiecie - to nasza rodzima żmija zygzakowata.

Kobieta podjęła kroki, które należy wykonać w takiej sytuacji i wezwała pomoc. Na miejsce przyjechali strażnicy miejscy, którzy zabezpieczyli żmiję i wywieźli ją tam, gdzie nie będzie stwarzać zagrożenia. Czytaj dalej.

Uratowali węża pod Bydgoszczą. Zwierzę wpadło w pułapkę

Żmije, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są agresywne i atakują przeważnie wtedy, gdy czują się zagrożone. Raczej nie chcą mieć z ludźmi nic wspólnego i rzadko kiedy zapuszczają się w okolice domostw. Trzeba jednak pamiętać, że takie sytuacja może mieć miejsce, a ukąszenie żmii zygzakowatej może być niebezpieczne

"Ukąszenie żmii może być niebezpiecznie, szczególnie dla dzieci i seniorów. Ciepłe dni w ostatnim czasie spowodowały, że w lasach coraz częściej spotyka się żmiję zygzakowatą. Dlatego przestrzegamy przed zwiększoną aktywnością tych jadowitych gadów. Gad atakuje zwykle małe zwierzęta, które tradycyjnie stanowią jego jadłospis - gryzonie, żaby, jaszczurki i pisklęta ptaków. Dlatego człowieka ukąsi tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona i nie ma drogi ucieczki. Robi to więc nie tyle w jakimś celu, co odruchowo, w samoobronie. W normalnej sytuacji ucieka przez dwunożnym, o wiele większym od siebie stworzeniem." - przestrzega Straż Miejska w Warszawie.

Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą? Węże te, jak już wyżej wspomnieliśmy, mają charakterystyczny, zygzakowaty wzór na grzbiecie. Bywa jednak, że jest on mało widoczny. Wtedy jadowitego węża rozpoznamy po kształcie głowy, który wyraźnie odznacza się od reszty ciała, a także po pionowych źrenicach.

Pamiętaj, że żmija to gatunek pod ochroną!

Żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym. W celu ich ochrony ustanowiono szereg zakazów, takich jak zakaz umyślnego zabijania i okaleczania, zakaz chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij.

Jeśli jesteś świadkiem podobnej sytuacji zadzwoń pod numer 986!

Sonda
Czy kiedykolwiek miałeś/aś w rękach żywego węża?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki