Czy można pić alkohol nad Wisłą? Sprawa nie jest oczywista, ale...

2022-05-17 19:29
Policja wystawiła sporo mandatów osobom, które na bulwarach nad Odrą w Szczecinie nie przestrzegały obostrzeń epidemicznych
Autor: PAP/Marcin Bielecki Jest zgoda na picie alkoholu nad Wisłą w Warszawie. Luka prawna

Czy można pić alkohol nad Wisłą? Zimne piwko z przyjaciółmi na słynnych schodkach po prawej stronie rzeki? A może kieliszek wina, siedząc we dwoje na miękkim piasku plaży Poniatówka? Im cieplej na zewnątrz, tym więcej takich pytań przychodzi na myśl. Sprawa nie jest jednak oczywista, ale... pojawiła się luka prawna. Mało kto zwrócił uwagę na to, że w związku ze zniesieniem przez rząd stanu epidemii, zakaz nałożony przez warszawskich radnych, dotyczący picia alkoholu nad Wisłą wygasł. Czy to oznacza, że można legalnie pić alkohol nad Wisłą?

Czy można pić alkohol nad Wisłą?

Przyszła wiosna, za chwilę będziemy witali lato i wakacje, a pogoda aż zachęca, by spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Tym czasem w Warszawie trwa batalia o to, czy można pić alkohol nad Wisłą, czy też nie? Sprawa nie jest prosta. Jedni są za, inni przeciw. Prawo raz zakazuje, raz pozwala. Można się w tym wszystkim pogubić i nawet nieświadomie narazić się na mandat. 

W kwietniu 2018 roku warszawscy radni zdecydowali o tym, że stolicy potrzebne jest miejsce, gdzie w spokoju można na świeżym powietrzu napić się alkoholu i nie trzeba w tym celu siadać w ogródku drogiej restauracji. Wybrali piaszczystą plażę Poniatówkę, po prawej stronie rzeki, pod mostem Poniatowskiego i betonowe bulwary z lewej strony. Przegłosowali dwie uchwały i już… można było pić alkohol nad Wisłą.

Przeczytaj też: Skandal w Warszawie. Wysoki urzędnik Adam K. usłyszał zarzut za pijacki rajd przed ratuszem

"Można było", bo sytuacja się zmieniła około dwa lata temu, gdy w Polsce wybuchła pandemia koronawirusa. Wtedy radni aby zapobiec spotkaniom towarzyskim wprowadzili we wspomnianych obu miejscach zakaz spożywania napojów wyskokowych.

Jak się okazuje, po latach zakazu, znów można pić alkohol na Wisłą! Spokojnie możemy wrócić na bulwary czy plażę z butelką z procentami. Wszystko za sprawą maleńkiej luki prawnej, którą bardzo łatwo przeoczyć. Jako pierwszy na zmianę sytuacji zwrócił uwagę portal Onet.pl. Gdy zgodnie z decyzją rządu, 16 maja stan epidemii został zniesiony i zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego, zakaz picia alkoholu nad Wisłą przestał istnieć! Otóż miał on zgodnie z zapisami w uchwałach, obowiązywać jedynie w czasie epidemii.

- Wracają przepisy ustalone przez radnych w 2018 roku. Przyjęte wtedy uchwały zezwalają na legalne spożywanie napojów alkoholowych na bulwarach wiślanych oraz na plaży Poniatówka, w obszarach wyznaczonych przez te uchwały - przekazała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Sądowa batalia o alkohol nad Wisłą trwa

Powtórzmy to jeszcze raz: Można legalnie pić alkohol w Warszawie nad Wisłę. Przynajmniej na razie, ponieważ trwa obecnie spór sądowy o tę kwestię pomiędzy przedstawicielami miasta i mieszkańcami ze wspólnoty Wioślarska 10. Do inicjatywy, którą nazwano „Stop PatoBulwarom” dołączył się też Mazowiecki Związek Stowarzyszeń Abstynenckich, Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie i Stowarzyszenie „Koalicja: Ciszej, proszę!”. Podczas trwającej blisko dwa lata batalii Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał uchwałę radnych dotyczącą bulwarów za nieważną. Z wyrokiem nie zgodził się jednak prezydent Warszawy, który postanowił złożyć skargę kasacyjną do NSA, gdzie sprawa utknęła. Zgodnie z prawem, do momentu rozstrzygnięcia sporu, uchwała nadal obowiązuje, a picie alkoholu nad Wisłą jest legalne.

Warto wspomnieć, że WSA wydał wyrok dotyczący jedynie bulwarów. Jeśli chodzi o plażę Poniatówkę, to niezależnie od rozstrzygnięcia sporu, tam alkohol pić będzie można.

Sonda
Czy kiedyś piłeś piwo na schodkach nad Wisłą?
Otwarcie pawilonu edukacyjnego 'Kamień' nad Wisłą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE