Drogowcy rozkopią Pl. Trzech Krzyży. Szykują kolejną rewolucję w centrum Warszawy

2022-05-17 15:09
Drogowcy rozkopią Pl. Trzech Krzyży. Szykują kolejną rewolucję w centrum Warszawy
Autor: Marek Kudelski / Super Express; Materiały prasowe / um.warszawa.pl Plac trzech krzyży dziś i plac trzech krzyży po remoncie.

Plac Trzech krzyży to kolejne miejsce w centrum Warszawy, które pójdzie pod pneumatyczny młotek Zarządu Dróg Miejskich. Miasto postawiło na stołecznych rowerzystów i to właśnie oni najbardziej docenią zmiany, ponieważ po dwóch stronach pojawią się ścieżki. Nie zmieni się jednak charakter samego środka placu, ponieważ niezmiennie będzie on wielkim kawałkiem betonu.

Będą zmiany na Pl. Trzech Krzyży!

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na przebudowę placu Trzech Krzyży. Zdecydowanie największą zmianą będzie budowa odcinka ścieżki rowerowej. Obecny ciąg prowadzący aż z Wilanowa urywa się właśnie tam, jednak już niedługo ma się to zmienić. Drogowcy planują nową sieć dróg oraz rowerowych pasów na jezdni. Od Alej Ujazdowskich do ulicy Książęcej, biec będzie dwukierunkowa droga dla rowerów będąca przedłużeniem trasy w Alejach. Na dalszym odcinku powstaną jednokierunkowe pasy rowerowe wyznaczone na jezdni i biegnące zgodnie z kierunkiem ruchu. W ten sposób rowerzyści pokonają fragment Nowego Światu oraz rondo de Gaulle’a. Pas powstanie też po przeciwległej stronie placu.

Przeczytaj też: Taksówkarze mają dość. Przyszli pod ratusz

Będzie bezpieczniej?

Inwestycja zakłada też budowę sygnalizacji świetlnej oraz azyli na przejściu dla pieszych. - Obie zebry przez trzy i cztery pasy ruchu, zostały ocenione kolejno na 1 i na 0 w audycie przejść dla pieszych. To jedne z najbardziej niebezpiecznych przejść w centrum miasta - twierdzi Jakub Dybalski, rzecznik ZDM.

To, co się nie zmieni, to centralny punkt placu znajdujący się na południe od kościoła św. Aleksandra. Pozostanie tam duży betonowy plac bez drzew, a jak widzimy na wizualizacjach, warszawiacy nie uświadczą nawet ławeczki.

Na oferty w przetargu na przebudowę placu ZDM czeka do 2 czerwca. Wybrany wykonawca będzie miał 180 dni na realizację powierzonego mu zadania.

Nim jednak nastąpią zmiany na Placu Trzech Krzyży, warszawiacy mogą cieszyć się zmianami, które zaszły wokół ronda Dmowskiego. Jak wygląda po przebudowie? Zobaczcie w poniższej galerii zdjęć. 

Woda zalewa komisariat na stacji metra Nowy Świat
Sonda
Jak oceniach decyzję ZDM?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE