Rewolucyjne zmiany w centrum Warszawy. Spacer z Rafałem Trzaskowskim po nowym rondzie Dmowskiego

2022-05-13 18:30
Spacer z Trzaskowskim po centrum Warszawy, Rewolucja na rondzie Dmowskiego się dokonała
Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Spacer z Trzaskowskim po centrum Warszawy, Rewolucja na rondzie Dmowskiego się dokonała

Pierwsi warszawiacy mogli w piątek 13 maja przejść dookoła ronda Dmowskiego bez konieczności schodzenia do podziemi. Pasy dla pieszych wyrysowane, sygnalizatory działają! Rewolucyjna zmiana w sercu Warszawy stała się faktem. Centrum stolicy zostało oddane pieszym. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z kordonem oficjeli i dziennikarzy również zrobił rundkę piechotą po nowo otwartych zebrach na Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Fotorelacje ze spaceru przedstawiamy w GALERII i materiale WIDEO.

Nowe centrum Warszawy ma być funkcjonalne, nowoczesne, zielone i bezpieczne, Marszałkowska zmienia się na naszych oczach. Centrum Warszawy przestaje wyglądać jak miasto postsowieckie a zaczyna wyglądać jak inne nowoczesne miasta Europy i świata. Marszałkowska zmienia się na naszych oczach. Chcemy zmienić również wygląd innych ulic w Warszawie – recytował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w piątkowe przedpołudnie (13 maja) po tym, jak przemaszerował Al. Jerozolimskimi i Marszałkowską.

Rowerzyści, piesi i kobiety z dziećmi w wózkach byli przeszczęśliwi.

- To naprawdę wygoda, gdy nie trzeba walczyć ze schodami przy rotundzie albo czekać na windę, która często nie działa! Ten rejon Warszawy to był istny tor przeszkód – słyszymy od Ireny i Melanii.

- Nam seniorom łatwiej jest się teraz poruszać, choćby wychodząc z Pałacu Kultury. Doceniamy, że to przejście tu jest – mówią o zebrach na Marszałkowskiej Genowefa i Edward Keclerowie.

Choć nie brakowało takich, co zapytani o wrażenia po przejściu Marszałkowskiej obracali się na zebry ze zdziwieniem: - A to wcześniej ich tu nie było? To chyba normalne że po centrum miasta chodzi się po pasach?

Fotorelacje ze spaceru przedstawiamy w GALERII i materiale WIDEO ponizej:

W Warszawie to jednak normalne nie było. Nadal nie brakuje przeciwników tego rozwiązania. Argumenty przeciw naziemnym przejściom to większe zagrożenie wypadkami na drogach, spowolnienie ruchu, większe korki i uciążliwość dla kierowców.

Na te zarzuty odpowiada dyrektor Zarządu Dróg Miejskich: - Przed chwilą przez pasy szła kobieta z wózkiem. Naprawdę chcemy jej mówić, że kierowcy nie mogą poczekać na światłach paru sekund, żeby ona nie musiała targać wózka po schodach? Centrum miasta stało się dziś bardziej przystępne i jestem przekonany, że za kilka tygodni nikt już nie będzie pamiętał, że było tu inaczej – ocenia dyrektor ZDM  Łukasz Puchalski.

Marek Smyk z Zielonego Mazowsza jako jeden z pierwszych rowerzystów przejechał przez nowe pasy za prezydentem Trzaskowskim: - Po skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Al. Jerozolimskimi każdej doby porusza się 1,5 raza więcej pieszych niż podróżujących autem i komunikacją miejską. A do tej pory to ta mniejszość była uprzywilejowana i zmuszona do tarabanienia się po schodach albo korzystania ze śmierdzących wind - ocenia rowerzysta. 

Kolejne zmiany szykowane w centrum Warszawy to m.in. przebudowa ul. Złotej, Zgoda, Chmielnej i ronda de Gaulle’a z Al. Jerozolimskimi.

Rewolucja w centrum Warszawy. Spacer z Rafałem Trzaskowskim
Sonda
Czy przejścia dla pieszych wokół ronda Dmowskiego to dobry pomysł?
Nowe przejścia na Rondzie Dmowskiego. Warszawiacy oceniają nowe pasy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE