Sokoły wylecą na ulice. Mieszkają w najważniejszym budynku Warszawy

2022-05-17 17:10
Sokoły wylecą na ulice. Mieszkają w najważniejszym budynku Warszawy
Autor: STRAŻ MIEJSKA WARSZAWA Sokoły wylecą na ulice. Mieszkają w najważniejszym budynku Warszawy

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie doczekał się nowych lokatorów, Franowi i Gidze urodziły się trzy majestatyczne ptaki - Aria, Iga i Varso. Młode sokoły na świat przyszły w kwietniu tego roku i właśnie doczekały się obrączkowania. Ptaki z dumą zniosły zabieg i pozowały obecnym w wieżowcu fotoreporterom.

Rodzina sokołów w Pałacu Kultury

Franek i Giga to para sokołów, która po trzyletniej tułaczce na warszawskich wieżowcach, pod koniec 2019 roku wreszcie doczekała się nowego gniazda na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Wcześniej odstraszał je remont pałacowej iglicy. Zwierzęta w końcu w spokoju mogły wieść swoje ptasie życie. Odkąd para mieszka na 30. piętrze pałacu, doczekała się już potomstwa kilka lat temu. Losy Syreny, Wawra i Śmigłego zaciekawiły warszawiaków i warszawianki. To imiona, które pisklaki dostały dzięki konkursowi.

Młode sokoły już się wylęgły!

W kwietniu urodziła się trójka nowych piskląt, która we wtorek, 17 maja, o godz. 15 doczekała się obrączkowania. - To prosta metoda pozwalająca na identyfikację pochodzenia terytorialnego. W zależności od koloru obrączki wiadomo, czy sokół jest z terenów leśnych, górskich czy miejskich, a także czy zwierzę jest dzikie czy też z reintrodukcji - informuje Straż Miejska, której reprezentacja zjawiła się na obrączkowaniu.

Warszawskie podlotki otrzymały swoje oznakowania w kolorze niebieskim i żółtym, co oznacza, że to dzikie ptaki miejskie. Na obrączkach wygrawerowano też indywidualne oznaczenia, dzięki którym będzie wiadomo, jaki to ptak, i z jakiego kraju pochodzi.

Sokoły z PKiN

Sokoły mieszkają w Pałacu Kultury i Nauki od 1998 roku. Pochodzą z programu reintrodukcji sokołów wędrownych do naturalnego środowiska po tym jak wyginęły w latach powojennych. Ostatnie gniazdo sokoła w Polsce zaobserwowano w połowie lat 60. XX wieku, od tamtej pory ptaki te na terenie naszego kraju widywane były jedynie sporadycznie. Dopiero pod koniec ubiegłego wieku rozpoczęto w całej Europie ponowne wprowadzanie sokołów do środowiska naturalnego. W Warszawie ptaki te gniazdują w kilku miejscach, a część z nich objęta jest monitoringiem i można podglądać je w internecie.

Toruńskie sokoły wędrowne szykują się do lęgu
Sonda
Czy dokarmiasz dzikie ptaki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE