Mijają 43 lata od katastrofy

Katastrofa lotnicza na Okęciu pochłonęła 87 dusz. Od tragedii, w której zginęła Anna Jantar, minęły 43 lata

2023-03-14 14:01

Pasażerowie myśleli, że to będzie zwykły lot międzykontynentalny. Trasa, którą leciał Ił-62 prowadziła z Nowego Jorku do Warszawy. Niestety, minuty przed lądowaniem rozegrała się makabra. Samolot ściął drzewo i uderzył w oblodzoną powierzchnię fosy okalającej fort „Okęcie”. Nikt nie przeżył. Ciała ofiar leżały porozrzucane wśród szczątek maszyny.

Warszawa, Okęcie. Tragiczna katastrofa samolotu. Zginęło 87 osób

Był wtorek, 14 marca 1980 roku. Chwilę po godzinie 21 z lotniska w Nowym Jorku wystartował samolot, na pokładzie którego znajdowało się 87 osób. Większość pasażerów pochodziła z Polski, część ze Stanów Zjednoczonych, a kilka osób było ze Związku Radzieckiego i NRD. Maszyną podróżowała również Anna Jantar, ikona muzyki pop polskiej estrady. Najpopularniejsza piosenkarka lat 70. XX w.

Lądowanie było zaplanowane, jeżeli wszystko odbędzie się bez większych problemów, na godzinę 11:12. Minutę przed planowanym posadzeniem maszyny na lotnisku w stolicy załoga zgłosiła wieży kontroli lotów problem powiązany ze wskaźnikiem wysunięcia podwozia. Pilot postanowił zatoczyć krąg i powtórzyć podejście do lądowania. W tym samym czasie kontrolerzy potwierdzali załodze wysunięcie podwozia, oglądając radziecką maszynę przez lornetkę.

W pewnym momencie doszło do wybuchu. Dwa silniki maszyny przestały funkcjonować, a uszkodzenie wykazywał również silnik nr 1. Piloci całkowicie stracili panowanie nad maszyną. Ścięli prawym skrzydłem drzewo i uderzyli w powierzchnię pokrytej lodem fosy. Większość ciał była przecięta w pół, gdyż w chwili katastrofy pasażerowie byli przypięci pasami.

W końcowej fazie lotu, podczas podejścia samolotu do lądowania nastąpiło zniszczenie turbiny lewego, wewnętrznego silnika na skutek niekorzystnego i przypadkowego zbiegu okoliczności i ukrytych wad materiałowo-technologicznych, które doprowadziły do przedwczesnego zmęczenia wału silnika. Częściami zniszczonej turbiny zostały uszkodzone dwa inne silniki i układy sterowania samolotem: ster wysokości i kierunku – brzmiał fragment raportu końcowego komisji, która miała wyjaśnić przyczyny katastrofy.

Katastrofa lotnicza pochłonęła 87 ofiar. Na pokładzie „Mikołaja Kopernika” znajdowali się między innymi: Anna Jantar, amerykański etnomuzykolog Alan Merriam oraz członkowie amatorskiej reprezentacji bokserskiej Stanów Zjednoczonych.

Dwa tygodnie po wypadku, 30 marca 1980 roku, na lotnisku Okęcie odbyło się uroczyste pożegnanie ofiar katastrofy – członków reprezentacji bokserskiej USA.

Sonda
Czy boisz się latać samolotem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany